Magdaléna Haľková
17.09.2015
2 min

Na Pecha Kucha Night Košice #37 vystúpia štyri naše rezidentky

Už dnes sa môžete oboznámiť s troma K.A.I.R. rezidentkami Annou Till, Johannou Tamsalu a Kaoru Furuko. Vystúpi aj Danka Bodnárová, ktorá v rámci Creativity for Business rezidencie vytvorila doskovú hru Hutník Fero.


Na Pecha Kucha Night Košice sa predstavia Authentic Košice, ktorí ukazujú návštevníkom mesto mimo štandardných turistických ciest. Debnička od babičky, ktorá napĺňa potreby a prepravky domácou produkciou, KE.CY, nadšenci, ktorí upravujú a vytvárajú v okolí mesta cyklotraily pre lepšie jazdenie. Martin Jakub, spolu s bratom Davidom, ktorí pred šiestimi rokmi založili KuBbo Select a dnes je vďaka tomu lokálna gastronómia na úplne inej úrovni. O doskovej hre Hutník Fero porozpráva Danka Bodnárová, ktorá ju vytvorila cez rezidenčný produkt Creative Industry Košice na polročnej podnikovej rezidencii v U. S. Steel Košice.

Domácich miestnych hrdinov, pracujúcich na tom, aby Košice boli lepším miestom na život, doplní pražská organizácia Youth Included. Do Košíc sa prišli inšpirovať komunitným umením z Výmenníkov, združených v projekte SPOTs. Zahraničie budú reprezentovať aj tri dievčatá, pôsobiace v Košiciach na umeleckých rezidenciách cez Košice Artist In Residence. Anna Till, drážďanská choreografka a tanečníčka, spolupracuje s domácim pohybovým zoskupením Heeb.She. Johanna Tammsalu, talinská dizajnérka, pri navrhovaní nábytku sa inšpiruje tvarmi renesančných fasád budov v historickom centre. Kaoru Furuko je napriek svojmu japonskému pôvodu a dlhodobému pobytu vo Švédsku rýdzou Košičankou. Toto mesto a krajina ju inšpirovali k vytvoreniu dlhometrážného animovaného filmu na motívy slovenských ľudových rozprávok.

Každý autor má k dispozícii 20 obrázkov, každý obrázok svieti na plátne 20 sekúnd. Formát Pecha Kucha Night vymysleli a v roku 2003 v Tokiu uskutočnili architekti Astrid Klein a Mark Dytham. Pecha Kucha Night sa odvtedy rozšírila do viac ako 800 miest sveta a od roku 2009 sa pravidelne koná aj v Košiciach. Tretie vydanie v roku 2015 a celkovo tridsiate siedme pokračovanie privíta Pokhoi vo štvrtok 17.septembra.

Pecha Kucha Night Košice #37 sa uskutoční aj vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Vstup je voľný, program začína 20:20.

text: Mišo Hudák