Magdaléna Haľková
02.10.2015
2 min

V Novej Iskre je od včera na rezidencii Denisa Kollárová

Denisa vyštudovala grafický dizajn na Gerit Rietveld Academie v Amsterdame. Vo svojom pobyte v Belehrade vidí príležitosť sústrediť sa na svoje architektonické projekty.

Zameriava sa v nich na špecifiká tej-ktorej kultúry, rovnako ako na jej vizuálnu identitu. Výsledky svojich prieskumov zahŕňa do textov, publikácií, výstav, inštalácií či prednášok.

Od svojho pobytu očakáva, že bude čeliť úplne novým podnetom z lokálnej architektúry a prostredia, no tiež že sa zoznámi s kreatívnymi profesionálmi žijúcimi v Srbsku. Za posledné dva roky sa zapájala do projektov, v ktorých zachytáva ihriská a verejný priestor v rôznych krajinách. Zaujíma ju čo všetko môže pre deti ihrisko znamenať a ako k nemu môžu pristúpiť umelci, dizajnéri či architekti. Dokumentovanie architektúry by malo byť hlavnou náplňou jej pobytu v Novej Iskre a plánuje s takto vzniknutými fotografiami experimentovať. Chce otvoriť diskusiu s miestnymi umelcami, architektmi či študentmi umenia o tom, čo predstavujú konkrétne miesta pre domácich a čo pre cudzincov.

NOVA ISKRA Design Incubator
Nova Iskra je jedinečným miestom, sršiacim kreatívnou energiou, kde sa stretávajú kreatívni profesionáli a pokrokoví podnikatelia zo Srbska. Úlohou ľudí, ktorí stoja za prvotným nápadom dizajnového inkubátora je hľadať vychádzajúce talenty, vzdelávať ich, umožniť im podieľať sa na raste lokálnej ekonomiky a prepájajať ich so spoločnosťami, ktoré smerujú k rovnakým cieľom. Funguje od roku 2012 ako organizácia, ktorá ponúka množstvo členských výhod vrátane spoločného plne vybaveného pracovného priestoru.