Mišo Hudák
19.11.2015
2 min

FOVEMBER (takmer mesiac fotografie)

Snaha o renesanciu fotografie v meste Košice, v jej plnom rozsahu. Už od fovembra. Oprava, novembra.

Creative Industry Košice sa rozhodlo spolupracovať na podpore miestnych organizácií, priestorov, galérií aj jednotlivcov v ich spoločnej snahe o renesanciu fotografie v meste Košice. Široká kolaborácia priestorov Artforum, Hugos foto, DIG, KLUB, Kotolňa, Synagóga, Šopa, Woont a organizácií Creative Industry Košice, Dive Buki, Mazal Tov, More, PhotoArt Centrum a Východné pobrežie chce vytvoriť štandardné prostredie pre mladých tvorcov, etablovaných profesionálov, formálne aj neformálne prezentačné výstavy a formáty, publikačnú činnosť, odbornú literatúru, príslušenstvo aj analógový servis. To všetko si zaslúži svoje miesto v kultúrnej, odbornej, remeselnej a diváckej mape mesta. 

V utorok 17.novembra sa otvorilo jedenásť výstav a jedna veľká udalosť. V KLUBe nájdete diela Kataríny Orešanskej, Tatiany Takáčovej, ostravské detaily Zuzky Šrámkovej, Sečovské bienále umenia od Tomáša Rafu, zemetrasenie Zsuszy Bakonyi a tvorbu taliana Gabriela Micalizziho a španielky brazílskeho pôvodu Thaís Medina. Šopu obsadil Dušan Kochol s výstavou Pochovajte ma pod smútočnou vŕbou a Kotolňa je vyhradená pre koncept nefotografie Michala Huštatyho. DIG patrí dvom skupinovým výstavám. Na jednej strane nájdete súčasnú mladú slovinskú fotografiu a na druhej prierez najlepšou tvorbou neformálneho ateliéru fotografie z Fakulty umení v Košiciach. Udalosť na koniec. Synagóga na Zvonárskej ulici patrí legende československej fotografie, Jindřichovi Štreitovi.

Výstavy trvajú do nedele 22.novembra každý deň od 16:00 do 20:00. Pecha Kucha Night Košice FOVEMBER špeciál začne 19.novembra o 20:20 vo Woonte (Strojárenská 3), medzi prezentujúcimi bude aj Ania Zuber, aktuálna rezidentka programu K.A.I.R. Počas celého festivalu budú v Artfore (Mlynská 4) vybrané fotografické knihy s výraznými zľavami. FOVEMBER podporuje aj Hugos foto (Komenského 63), obchod s fotografickými službami, príslušenstvom, životom. Mediálnym partnerom FOVEMBRA sú Zajtrajšie noviny.

Aby ste sa dozvedeli viac, sledujte tiny.cc/fovember a instagram.