Magdaléna Haľková
01.12.2015
2 min

V Art_Inkubatore máme posledné rezidentky tohto roka

Terézia Rapčanová je študentkou v bakalárskom ročníku, takže na rezidencii sa venuje hlavne semestrálnej práci a zaoberá sa vlastnou autorskou identitou. Júlia Šimková je spoluorganizátorkou festivalu Zvuk for Štiavnica.

"Prihlásila som sa, no popravde som nečakala, že ma vyberú. Vždy keď vidím príležitosť zúčastniť sa zaujímavého projektu či workshopu, tak to skúsim. Na rezidencii som nikdy nebola, nevedela som ako to funguje, čo musím robiť... Takže teraz zisťujem čo a ako a je tu super!"

Terézia Rapčanová je študentkou v bakalárskom ročníku, takže na rezidencii pracuje hlavne na semestrálnej práci. Aktuálne jej ateliér nadviazal spoluprácu s talianskou firmou Artemide, ktorá sa venuje výrobe svietidiel. Téma je pre ňu atraktívna a Fabryka Sztuki jej poskytuje dostatok priestoru na prácu. Okrem tohto semestrálneho zadania chce pracovať na vlastnom portfóliu a začať uvažovať nad bakalárskym výstupom jej štúdia, v ktorom sa chce zaoberať vlastnou autorskou identitou.

Výzva ju zaujala aj preto, že v Poľsku ešte nebola i keď je to náš susedný štát. Zisťuje že s Poliakmi máme veľa spoločného a mesto Lodž je naozaj pekné a zaujímavé. Vďaka Paule z Art_INkubatora, ktorá má na starosti jej networking, spoznáva toto mesto s bohatou históriou a pre ňu, ako študentku dizajnu, je to veľkou inšpiráciou.

Júlia Šimková je spoluorganizátorkou festivalu Zvuk for Štiavnica, kde sa stará o PR, produkciu a dramaturgiu. Art_INkubator považuje predovšetkým za kreatívne a stimulujúce prostredie. Ich misia podporovať umelcov, kreatívne projekty a tretí sektor jej je blízka, pretože v tomto prostredí je aktívna už 14 rokov.

Za posledné štyri roky spoluorganizovala a produkovala cez 200 koncertov, festivalov a kultúrnych podujatí. Zaujíma sa o zachovanie kultúrneho a historického dedičstva, čo ju priviedlo k spomínanému projektu Zvuk for Štiavnica, ktorý nie je „len” jazzovým festivalom, ale snaží sa aj o búranie hraníc medzi žánrami, kultúrami, umením a technológiami a umením a vedou.

Počas rezidencie chce spoznať aké stratégie využívajú inkubátory a kultúrne projekty mimo územia Slovenska.

foto: Terézia Rapčanová