Mišo Hudák
28.11.2015
5 min

Berlínské vnútorné priestory

Verejný život v uliciach mesta dopĺňa bohatá infraštruktúra komunitných centier, coworkingov, zdieľanej a cirkulárnej ekonomiky. Schlesische 27, Quartiersmanagement Flughafenstrasse, Agora, Betahaus.

Európske veľkomesto číslo jedna pre život, aj keď nemáte na mieru šitý oblek, nepracujete v banke a deti vychovávate zásadne bez pomoci opatrovateliek. Spolu s takmer dvesto identifikovanými národnosťami, pätnástimi percentami cudzincov a rozorvanou východo-západo-murovanou históriou len málokde v Európe nájdete toľkú diverzitu. Berlín je vyskladaný z obrovského množstva miest, ktoré dohromady tvoria veľmi príjemný mestský organizmus, o ktorom by ste kvôli uvoľnenej atmosfére nepovedali, že obsahuje tri a pol milióna ľudí. Verejný život v uliciach mesta dopĺňa bohatá infraštruktúra komunitných centier, coworkingov, zdieľanej a cirkulárnej ekonomiky. 

Schlesische 27 je veľký dom, ktorý od osemdesiatych rokov slúži ako komunitné centrum pre mladých prisťahovalcov a imigrantov. V čase svojich začiatkov bol vzdialený od múra niekoľko desiatok metrov a celá prilehajúca štvrť nebola lákavou adresou. Napriek tomu už vtedy vznikli programy na organickú integráciu mladých ľudí, ktorí často prichádzali z traumatizujúcich miest, bez akejkoľvek znalosti nemeckého jazyka a poznania kultúrneho kontextu. Dekády sociálnej a terénnej práce priniesli jedno zhrňujúce slovo. Pozornosť. Ľahko zraniteľným ľuďom sa dostalo podpory, poradenstva a príležitostí, aby sa mohli postaviť na vlastné nohy a byť produktívnou súčasťou multikultúrnej spoločnosti. Či to bola manuálna práca v dielni, organizovanie kultúrnych akcií, aktívne sa angažovanie v miestnej politike, alebo rozbiehanie malého podniku, Schlesische 27 dokáže dodnes adresnými nástrojmi pomáhať ľuďom z bývalej Juhoslávie, Blízkého východu, Afriky a ďalších oblastí sveta, ktoré sužujú konflikty, nedostatky zdrojov alebo práva.

Quartiersmanagement Flughafenstrasse nemá v slovenskom kontexte a ani jazyku svoj jednoduchý ekvivalnt. Je to Rada susedstva, ktorá v teréne skúma potreby a problémy miestnych obyvateľov, v rámci vlastných možností ich rieši a mimo svojich kapacít ich prednáša miestnej samospráve a spolupracuje s ňou na riešeniach. Štvrť blízko letiska Tempelhof má približne desať tisíc obyvateľov, ale 58 percent z nich sa nenarodilo v Nemecku. Quartiersmanagement Flughafenstrasse sa venuje problému detskej chudoby, podpore rozvoja malého podnikania, prevencii kriminality, organizuje športové a kultúrne akcie, ale analyzuje aj dopady džentrifikácie okolitých štvrtí, ktoré začínajú ekonomicky segregovať miestne obyvateľstvo. 

Agora je krásným príkladom hybridného miesta pre coworking, nových prístupov k ekonomike a prácu s miestnymi obyvateľmi. Malá skupina mladých ľudí začala postupne premienať nevyužívanú budovu na veľmi živý a spoločenský zdieľaný priestor. Filozofia coworkingov je do veľkej miery rovnaká - individuálny človek alebo tím s limitovaným počtom ľudí si prenajmú miesto v spoločnom, otvorenom priestore, a každý pracuje na svojom nápade, projekte, myšlienke, produkte. Agora postupuje ďalej a hľadá možnosti, ako sa môžu ovpylvňovať a dopĺňať jednotliví nájomcovia medzi sebou. Dôležitý je výber nájomcov, ale aj ekonomický prístup zakladateľov. Niekoľko zím neotvorili prenájom dvoch podlaží, aby dokázali investovať do existujúceho zázemia a využívali množstvo interných zdrojov, ktoré ponúkala budova a nájomcovia. S tým súvisí aj princíp cirkulárnej ekonomiky, ktorý mení vnímanie produkčného reťazca. V jedálni Agory bol hosťujúci filipínsky kuchár s konceptom Nowhere Kitchen, ktorej recepty vznikajú až na konkrétnom mieste, po zhliadnutí všetkých zostávajúcich potravín v špajzi, chladničke, kumbále. Zodpovednosť a pozeranie sa dopredu však nie je len symbolom Agory, celé mesto žije takýmto prístupom k svetu a budúcemu času.

Betahaus Berlin je špičkový technologický coworking, z ktorého sa pravidelne sťahujú startupy do Californie. Takmer na skok od Der Prinzessinnengarten je budova plná talentovaných ľudí, ktorí môžu využívať fixné aj premenlivé programy prenájmu od stolov až po celé poschodia. Veľké komerčné spoločnosti si svoje kreatívne tímy nedržia vo svojich korporátnych sídlach a základniach, ale posielajú ich do Betahausu. Coworking dáva zmysel pri kritickom množstve ľudí. Bez nich by existencia dielní, vlastného železiarstva, skladu elektrosúčiastok, 3D tlačiarní a ďalších miest a nástrojov na výrobu prototypov a produktov nemala dostatočný efekt. Betahaus je jedným z prvých coworkingov v meste a aj dnes, keď je v Berlíne konkurencia desiatok až stoviek podobných budov, si drží výsadné postavenie. Efektívna sieť Betahausov v Hamburgu, Sofii a Barcelone a prepojenie na Spojené štáty určite nie sú na zahodenie. 

Podobných, ale aj nepodobných miest je v Berlíne nespočítateľne mnoho. Spája ich jedlo, v každom z nich nájdete kuchyňu v ktorej zjete jedlo, aké inde nedostanete. Jedlo je kľúč.