Biela noc
10.03.2016
2 min

Diela z Bielej noci sa predstavia na festivale Blik Blik v Plzni

Po šiestich úspešných ročníkoch Bielej noci v Košiciach a premiérovo s mimoriadnym diváckym úspechom aj v Bratislave, sa časť diel z festivalu predstaví v českej Plzni. Festival svetla a umenia vo verejnom priestore pod názvom Blik Blik sa uskutoční 18. - 19. marca 2016.

Plzenský Blik Blik návštevníkom ponúkne 3 kilometre dlhú trasu plnú svetla a umenia medzi panelákmi sídliska Lochotín. Predstaví sa jedenásť umeleckých projektov, medzi ktorými diváci uvidia aj svetelnú inštaláciu Petra Vrábeľa Andromeda - vesmírny koberec posiaty 5 000 svetielkami z plastových lyžičiek, interaktívny digitálny ohňostroj od Zany Petrovičovej a Ondreja Makšiho, ako aj päťdesiat svetelných bežcov z dielne Róberta Farkaša s názvom Za Mier! Všetky tri diela boli vytvorené pre festival Biela noc, ktorý dlhodobo podporuje vznik nových diel slovenských umelcov.

„Som veľmi šťastná, že naše diela poputujú do Plzne, Európskeho hlavného mesta kultúry 2015, a vyskúšajú si nové prostredie a najmä nové publikum,“ hovorí riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková. Podľa nej je to dôkaz, že sa Biela noc postupne rozvíja a prijíma nové výzvy. „Okrem celoročnej práce na festivale chceme naďalej podnecovať vznik nových diel, ktoré sa budeme snažiť exportovať na zahraničné festivaly,\" dodáva.

„Keď som počas minulého roka niekoľko mesiacov pracoval na koncepte a výrobe bežcov, ani som netušil, koľko kilometrov si počas najbližších mesiacov zabehnú,\" hovorí s úsmevom Róbert Farkaš. Svetelné postavičky si zabehli z Košíc maratón do Bratislavy, potom na pokračovanie Bielej noci v Senci a nakoniec dobehli späť na bratislavské vianočné trhy.

Autor Andromedy Peter Vrábeľ hovorí o čare inštalácie, ktoré je v znásobení jej pominuteľnosti. „Trvá totiž len niekoľko dní a zakaždým jej predchádza náročná manuálna výroba. V podstave jej výroba trvá dlhšie ako samotná prezentácia,\" konštatuje Vrábeľ.

Dielo FireWorks with me je novodobý digitálny ohňostroj, ktorý dáva dôraz na participáciu publika. „Sme zvedaví koľko odpalov Plzenčania ponúknu a aký charakter bude mať verejný odkazovač na lochotínskom amfiteátri,\" horia s nedočkavosťou Zuzana Petrovičová a Ondrej Makši.