Magdaléna Haľková
21.07.2016
3 min

Premena predajne RYBA Košice na moderné bistro už začala

Viktor Feher bol jedným z rezidentov, ktorí cez projekt Creativity for business priniesli do spoločnosti RYBA Košice svoj netradičný pohľad na bežné veci. Jeho zadaním bolo premeniť predajňu rýchleho občerstvenia na Mlynskej ulici na moderné bistro.

Možno ste si všimli, že predajňa je už kvôli prerábaniu zatvorená. Predchádzalo tomu ale šesť mesiacov práce a konzultácií nápadov medzi Viktorom a riaditeľom RYBA Košice Jozefom Gimom, ktorý sa ho počas rezidencie ujal.

Hneď prvý deň mojej rezidencie sme sa vybrali do Budapešti, kde sme si prešli niekoľko podobných prevádzok. Ešte pred tým, som ale strávil nejaký čas rešeršou inšpirácií a zaujímavých miest v tomto meste,” popisuje začiatky rezidencie Viktor.

V januári sa už zameral na dizajn priestoru, kombinácie materiálov, ako by mal priestor fungovať, no napríklad aj na rôzne druhy jedál v závislosti od času a spôsobu podávania. Na konci januára tak už odovzdal návrh konceptu, od ktorého sa mohli pri realizácii odraziť.

Ďalšie dva mesiace boli najmä o komunikácii s architektom, príprave dizajnovej štúdie, 3D vizualizácie a zameraní priestoru. Viktor tiež vyhľadával rôznych dodávateľov, materiály, predbežné ceny a konzultoval s architektom interiér a rôzne situácie, ktoré by sa v ňom mohli odohrať. Spísal som si všetky body v rámci vizuálnej identity a marketingu, ktoré bude potrebné stihnúť urobiť ešte pred, ale aj po otvorení prevádzky. Absolvoval som tiež niekoľko stretnutí s investorom, kde sme preberali rôzne veci týkajúcich sa kuchyne, kuchárov a celej prevádzky.”

V apríli už tak mohol investorovi odovzdať kompletný projekt - dizajnovú štúdiu. Odvtedy sa ešte stále venuje projektu naplno, komunikuje s dodávateľmi, stavbármi aj architektom. Viktor priniesol do tejto problematiky nezávislý pohľad človeka z iného prostredia neovplyvneného históriou a prevádzkovou slepotou, ukázal pohľad na mnohé veci z úplne iného uhla a to považujem za jeho hlavný prínos na obohatenie uvedeného projektu," hovorí o Viktorovej rezidencii Gima. Výsledky tohto spojenia kreativity s biznisom budete môcť vidieť a ochutnať v znovuotvorenej predajni už koncom jesene. 

Prečítajte si aj o Márii Bujňákovej, ktorá počas rezidencie vytvorila darčekové predmety k 70. výročiu spoločnosti RYBA Košice

Aktuálne pripravujeme ďalšie možnosti zapojenia kreatívcov do firemných štruktúr. Ak by ste chceli prijať podobnú výzvu, tak sledujte našu stránku, prihláste sa do newslettera tu, alebo na odber noviniek na našom facebooku.