Magdaléna Haľková
22.11.2016
7 min

Escalator forum 2016 - Escalator džem bude zmesou slovenských progresívnych jednotlivcov a inštitúcií

Rok 2016 bol v našom rozvojovom programe Escalator znova zložený z tých správnych ingrediencií - ambicióznych iniciatív, jednotlivcov aj organizácií, ktorých spája chuť na sebe pracovať. Príďte sa s nimi zoznámiť už 30. novembra na Escalator forum 2016 s titulom Escalator Džem do košickej Tabačky.

Pozývame vás na záverečné podujatie Escalator forum 2016: ESCALATOR DŽEM, 30.11. o 18:00 v Tabačke Kulturfabrik, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Jeho súčasťou bude aj hudobno - tanečná improvizácia Hra na tanec. Vstup je voľný a celý program nájdete nižšie.


KTO SÚ TOHTOROČNÍ ÚČASTNÍCI?

Stredoslovenská galéria 
sídli v centre Banskej Bystrice a je regionálnou galériou s programovým zameraním na prezentáciu, výskum a tvorbu zbierky moderného a súčasného umenia. Popri výstavnej činnosti sa galéria venuje aj vytváraniu rozmanitých sprievodných programov predstavujúcich viaceré druhy umenia ako sú súčasná poézia, próza, tanec, hudba či film. Viac o SSG nájdete tu.


Nadácia - Centrum súčasného umenia je prvé slovenské centrum pre podporu súčasného výtvarného umenia, ktoré stojí za Cenou Oskara Čepana či festivalom BLAF (Bratislava Art Festival). Nadácia, pôvodne orientovaná najmä na súčasné výtvarné umenie, sa postupne vyprofilovala na inštitúciu zameranú na grantovú podporu súčasného umenia, organizovanie umeleckých a vzdelávacích aktivít, poskytovanie dokumentačných a informačných materiálov. 


MusicLab (oz Hudobný inkubátor) v Košiciach podporuje rozvoj komunity muzikantov z mesta a regiónu. Ich pravidelné jam-sessions privádzajú na jedno pódium začiatočníkov aj profesionálnych hudobníkov a poskytujú im priestor aj nástroje. Od roku 2014 sa už na MusicLaboch zúčastnilo cez 200 ľudí. Stretnutia prinášajú neopakovateľné hudobné experimenty, ktoré sa zaznamenávajú pre ďalšie spracovanie. Viac o MusicLabe nájdete tu.


S3 Centrum bude komunitným kultúrnym centrom, ktoré má vzniknúť na prešovskom Sídlisku III. Jeho otvorenie pripravuje občianske združenie Barlička, poskytujúce sociálne a edukačné služby pre mladých ľudí s telesným postihnutím. Hlavným cieľom organizácie je podporovať ich k osamostaneniu sa tak ako to len bude možné integráciou ťažko postihnutých detí a mládeže v školstve, vzdelaní, kultúre a živote. Viac o Barličke a S3 centre nájdete tu.


Ariadna Vendelová sa venuje vzdušnej akrobacii, tancu, jóge a formám pohybového umenia ako je napríklad tanečná improvizácia či site-specific happeningy. Ako umelkyňa na voľnej nohe účinkuje v rôznych predstaveniach a vystupuje na podujatiach hlavne na Slovensku a v Čechách. Spolupracuje a tvorí s divadelníkmi, hudobníkmi, tanečníkmi, vizuálnymi umelcami, fotografmi. Svoje aktivity zastrešuje pod mytologickým pojmom Ariadnina Niť.


Ľudmila Horňáková je komunitná umelkyňa, ktorá pracuje s témou dôvery v spoločnosti. V Košiciach dlhodobo tvorí pre Výmenníky - kultúrne centrá na sídliskách a má za sebou niekoľko zahraničných projektov napríklad v Charkove, Plzni či Roterdame. Na Escalator sa prihlásila ako členka v spoločenskom projekte ŠAK / škola a komunita, ktorý na košickom sílisku Ťahanovce prepája viac generácií na pôde školy. Viac o Ľudke a ŠAKu si prečítajte tu.


AZIMUT je občianske združenie zložené z Mirky Rybárovej a Slava Stankoviča. Návštevníkov Košíc prevádzajú po meste v Škode 120 ako Authentic Košice a organizujú festival Matrioshka - Nenechajme absurditu zničiť humanitu, ktorý je "dieťaťom" programu Escalator. Viac o Azimute, Matrioshke a Authentic Košice nájdete tu.

CHAT - Linda Van Dalen je vizuálna umelkyňa, ktorá sa rozhodla svoje vzdelanie využiť na pomoc, liečbu a rozvoj ľudí. Na Escalator 2014 nastúpila s jasnou víziou ale nejasnou misiou. V priebehu roka si vypracovala biznis plán a začala kráčať za svojim snom. Dnes vedie prvé Centrum pre liečbu arteterapiou v košickom kraji - CHAT.


PST Priestor súčasného tanca. Katka Rampáčková je profesionálna tanečníčka a choreografka na voľnej nohe. Na Escalator 2015 nastúpila s jasnou predstavou a víziou rozvoja tanečnej scény v rodných Košiciach, ktorú sformovala do skratky PST (Priestor súčasného tanca). Minulého roku sa k nej do PST pridala Miška Sabolová, ktorá tancuje v košickom zoskupení Heeb.She.


Účastníci, ktorí vužili možnosť Bed&breakfast - programu pre absolventov predchádzajúcich ročníkov Escalatora. Títo sa nezúčastňujú na kompletnom celoročnom programe, ale po dohode s mentormi môžu využiť niektoré jeho časti:

A4 – priestor pre súčasnú kultúru je kultové nezávislé nekomerčné multifunkčné centrum súčasnej kultúry. Vznikla ako iniciatíva zdola – snaha viacerých kultúrnych organizácií o vytvorenie centra pre artistické prejavy, a to najmä v oblasti javiskového umenia a nových médií.


Karpatská nadácia podporuje lokálne projekty a zlepšuje život na východe Slovenska už viac ako 20 rokov. Okrem finančnej pomoci navyše poskytuje poradenstvo, vzdelávanie a venuje sa komunitnej práci. Karpatská nadácia je výborným príkladom, ako sa dá zlepšiť život vo vlastnom susedstve.


Cinefil je občianske združenie, ktoré bolo založené roku 2000 v Košiciach so zameraním na prezentáciu a podporu kvalitnej filmovej tvorby v meste. Momentálne pracujú na projekte Kino Úsmev - rekonštrukcia starého kina na moderné Centrum audiovizuálnej kultúry v historickom centre Košíc. 

Program:

18:00 Privítanie

18:20 Prezentácia projektu Escalator z prvej ruky od jeho organizátorov a účastníkov
Účastníci a zahraniční hostia povedia úprimne čo je vlastne Escalator, ako prebieha výber, ako žiť s Escalatorom, predstavia jeho jednotlivé časti, jeho dopady a výsledky. 

19:00 Priestor na vaše otázky a odpovede

19:20 Hra na tanec  
Je pravidelne konané improvizované tanečno - hudobné predstavenie. Hra na tanec je priestor vyhradený pre stretnutie hudobníkov a tanečníkov, ktorí “bez patričnej prípravy” spoja svoje hry v jednu. A v tejto hre je všetko: priestor, čas, atmosféra aj divák. Pravidlá určuje náhoda a možné je čokoľvek. 

Účinkujúci:

Alexandra Mireková - Tabačka - http://www.tabacka.sk/
Michaela Sabolová - PST - https://www.facebook.com/pst.kosice/
Katarína Rampáčková - PST - https://www.facebook.com/pst.kosice/
Ľuboš Šoltés - MusicLab - https://www.facebook.com/musiclabsk/
Ariadna Vendelová - Ariadnina niť - http://www.ariadninanit.com/
Barbora Tóthová - Cinefil o.z. - http://www.kinousmev.sk/
Linda van Dalen - Chat o.z. - https://www.facebook.com/chatkosice/

20:20 Priestor na networking a diskusiu


Organizátormi sú účastníci programu Escalator, ktorí počas celého roka rozvíjali vlastné kultúrne projekty a profesionálne zručnosti. Escalator zastrešuje organizácia Creative Industry Košice. Escalator 2016 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.