Alexandra Juríková
05.12.2016
6 min

Úspešné spojenie slovenských nápadov s obchodnými schopnosťami Izraelčanov

Mesiac v izraelskom centre startupov strávil v rámci nášho programu mladý inovátor Jakub Lajmon. Pracuje na viacerých projektoch, v ktorých sa zameriava na softwérové nástroje pre manažérov a podporu biznis sféry. Dojmy a pocity zo svojho pobytu zhrnul do krátkeho interview.

Aký bol tvoj prvý dojem?

Prvý dojem bol taký klasický - letisko, vlak do centra, MHD. Čo mi však udrelo ako prvé do očí, bolo množstvo vojakov. Už pri vchode na stanicu ma čakala bezpečnostná kontrola a po prvých piatich sekundách šoku som si uvedomil, že nikde nemôžem byť viac v bezpečí ako tu.

Musím priznať, že prvý dojem z mesta ako takého nebol práve najlepší. Čakal som novú, modernú metropolu a po príchode na adresu dohodnutého ubytovania, hoci som bol na najrušnejšej obchodnej ulici, medzi obchodmi som našiel len pomaľované kovové dvere s robustným mechanickým zámkom na kód. Vtedy som si uvedomil, že vlastne podobne vyzerá aj rezidenčný vchod v centre Bratislavy, až na ten kódový zámok.

Dojem na mňa  ale urobil majiteľ apartmánu. Nenápadný, mohutnejší, malý chlapík, u ktorého som mal bývať. Pri odovzdaní apartmánu sme sa trochu zarozprávali a zistil som, že sa tiež venuje IT projektom. Hneď po našom rozhovore som zistil, že jeden z jeho projektov bol pred pár rokmi odkúpený Viber-om. Wau.“ Najväčšie prekvapenie ešte len prišlo, keď mi povedal, že vie kto som. Na prvého človeka, s ktorým som sa v Tel Avive  rozprával, toho vedel naozaj veľa. Vysvetlením bolo, že jeden startup zo Sillicon Valley, na ktorom sme s kolegami v Bratislave spolupracovali, bol potenciálnou konkurenciou ďalšieho jeho projektu.

Aké si mal očakávania?

Chcel som využiť povestnú schopnosť Židov obchodovať a obrovskú koncentráciu zaujímavých projektov s globálnymi ambíciami. Počas posledných rokov, kedy som viedol IT projekty pre rôzne spoločnosti a startupy, som dostal nespočetné množstvo vlastných nápadov. Mojim cieľom bolo získať spätné väzby z tohto prostredia, a zároveň identifikovať a vyhodnotiť tie s najväčším potenciálom. Následne som chcel nájsť kontakty, prípadne partnerov, s ktorými by som tieto nápady premenil na fungujúci podnik.

Naplnila sa tvoja predstava o Izraelskom trhu? Naplnili sa tvoje očakávania?

Rozhodne áno. Z Izraela som odchádzal s tým, že sme rozpracovali dva z mojich projektov a ešte dohadujeme podmienky s ďalšou firmou, ktorá má záujem o spoluprácu na realizácii ich nápadu. Okrem toho som získal aj množstvo priateľských kontaktov. Aktuálne už plánujem cestu, keďže sme nadviazali zaujímavé spolupráce. Je to beh na dlhú trať, ale začiatok vyšiel výborne a uvidíme akým smerom to pôjde ďalej. Potvrdilo sa mi, že spojenie “šikovných slovenských ručičiek” s obchodnými schopnosťami Izraelčanov môže byť valcujúce .

Aké najzaujímavejšie stretnutia si mal?

Najzaujímavejšie boli pre mňa  eventy v rámci DLD. Bolo úžasné vidieť technológie z celého sveta. Poriadne to človeku rozšíri obzor, či už sa jedná o HW technológie alebo šikovné appky. Jeden večer bol organizovaný ambasádami V4, kde som spoznal prevažne ľudí a firmy, ktoré už aktívne obchodne spolupracujú s krajinami V4 alebo majú o to vážny záujem. V tomto mi dosť pomohol záujem a podpora zo strany slovenskej ambasády v Tel Avive. Z tohto večera  vzišli hlavne veľmi zaujímavé kontakty, ktoré nám môžu otvoriť dvere ďalej na východ - Singapur, Čína, Vietnam.

Zhruba s koľkými ľmi si sa rozprával? (v profesionálnom zmysle)

Odhadujem, že to mohlo byť asi 50 hlbších rozhovorov. S ôsmymi som ešte v aktívnom kontakte.

Najzaujímavejší poznatok, čo si tam nadobudol?

Nemôžem povedať, že by to bol nejaký jeden konkrétny poznatok. Nesmierne prínosné pre mňa bolo fungovať medzi ľuďmi, ktorí sú omnoho priebojnejší a naučiť sa presadiť a prezentovať v takomto prostredí. Pre mňa to bolo získanie množstva ďalších drobných dielikov puzzle v tom, ako mať dobré nápady, ako identifikovať tie, ktoré majú obchodný zmysel a ako ich efektívne realizovať. Oproti Sillicon Valley mi príde, že startupová komunita v Tel Avive ide na veci omnoho systematickejšie.

Ako vyzeral tvoj bežný deň?

Pracovné dni boli relatívne stereotypné. Väčšinu obedov alebo ranných káv som skombinoval so stretnutiami. Medzitým som sa zúčastnil rôznych meetupov, alebo mal ďalšie “kávičkové” stretnutia. V rámci stretnutí som navštívil aj niekoľko lokálnych coworking-ov, ktoré sa ale v podstate ničím nelíšia od tých slovenských. Večery som sa väčšinou snažil vyplniť zaujímavými stretnutiami, alebo som sa išiel prejsť na pláž alebo do centra. Jeden piatkový večer som bol pozvaný na tradičnú večeru vítania soboty, čo bol výborný kultúrny zážitok.

Mal si cčas aj na súkromné veci/sightseeing?

Hlavne cez víkendy mi neostávalo nič iné, ako oddychovať a venovať sa sebe. Izraelčania to s dňami pracovného pokoja (piatok a sobota) myslia naozaj vážne, takže pracovná komunikácia alebo stretnutia cez ich víkend tam veľmi nehrozia. S lokálnymi známymi som cez víkendy navštívil turistické mesto Eilat na juhu, Mŕtve more a v rýchlosti aj staré mesto večerného Jeruzalemu. Približne 10 minút od apartmánu som mal pláž s WiFi, takže sa tam dalo aj pracovať. V tomto je Tel Aviv ideálny na kombináciu práce aj oddychu.

Ako bolo na DLD konferencii?

Očakával som od DLD asi niečo iné. Z môjho pohľadu to bola normálna konferencia so zaujímavými blokmi. Ako jej najväčší prínos som vnímal nesmiernu koncentráciu zaujímavých ľudí z celého sveta, či už prezentujúcich, alebo návštevníkov, ktorých som mal možnosť spoznať.