Róbert Bugoš
29.11.2016
4 min

Ísť hore, plniť si sny, robiť super veci // CHAT, Escalator 2016

O tom, že ľudia v Escalatore si plnia sny, napredujú a majú výsledky, svedčí aj príbeh Lindy van Dalen, vizuálnej umelkyne, ktorá je jeho účastníčkou už tretí rok. Najprv sa prihlásila ako voľný výtvarný umelec, no nakoniec sa vykryštalizovala ako arteterapeutka.

Arteterapia, alebo liečba výtvarným umením je na Slovensku, dalo by sa povedať, v plienkach. Linda sa vďaka svojmu holandskému pôvodu a študijnej ceste v rámci Escalatora dostala k svetovo uznávanej pionierke arteterapie v Holandsku Marijke Rutten – Saris, ktorá sa stala jej supervízorkou „Prvý rok na Escalatore bol veľmi ťažký, bol to priestor na strávenie kritiky a zároveň veľký vnútorný boj. Vyčistila som si priority, čo chcem a čo nie, “opisuje Linda.

V marci 2015 napokon úspešne otvorila arteroterapeutické centrum CHAT (Creative Healing Art Therapy) – Centrum pre kreatívnu liečbu arteteterapiou. Nebolo to jednoduché, no prinieslo jej to aj mnoho farieb, detí, radosti a smiechu. Neprestala sa vzdelávať a vyvíjať vlastné terapeutické postupy. Pracovala s batoľatami a venovala sa aj deťom v autistickom centre Rubikon.

Otvorením CHAT-u to však ani zďaleka neskončilo. Centrum bolo potrebné riadiť, financovať, venovať sa komunikácií a mnohým ďalším aktivitám, nakoľko Linda v sebe združovala všetky tieto funkcie. To všetko bolo predmetom a dôvodom, prečo sa Linda rozhodla uchádzať o priestor aj v ďalšom ročníku Escalatora: „Cítila som sa ako neupečený koláč, ktorý má všetky ingrediencie, je dnu v rúre, ale treba to poriadne nažhaviť a dopiecť.“

Koncom roka 2015 sa jej podarilo vydať a úspešne predávať omaľovánku pre dospelých s názvom Vyfarbi sa! Naučilo ju to nehanbiť sa za svoju prácu, ale naopak byť na svoju prácu a najmä na seba hrdá.
V Sandym Fitzgeraldovi Linda našla nie len fantastického kouča, ale ako sama opisuje, aj duchovného sprievodcu. Ako mentor ju okrem iného vedie aj k tomu, aby vytvárala vlastné liečebné metódy.

Na jar tohto roku CHAT oslávil svoje prvé narodeniny a Linda sa ocitla aj v treťom ročníku programu Escalator. Centrum sa počas toho stalo už samostatné a sebestačné a Linda tak mohla pokojne odcestovať a rozvíjať svoje ďalšie aktivity. Cez Erasmus pre mladých podnikateľov navštívila napríklad aj Švédsko, kde pracovala na interiérovom dizajne veterinárnej kliniky.

V súčasnosti v centre pracuje s deťmi s rôznymi ťažkosťami ako ADHD, poruchami správania, motorickými či psychosomatickými ťažkosťami. S dospelými pracuje na tom, ako prekonať rozchod, stratu či odlúčenie, ale aj na skupinovej terapii – sebaláska.

Linda by v blízkej budúcnosti v chcela aby všetko, čomu sa venovala posledný polrok, fungovalo aj bez nej a ona by sa tak mohla venovať rozvoju ďalších aktivít. Túžila by pracovať podľa jej slov s tzv. „vyhorenými ľuďmi. “ Vyhorenie, strata či depresia. Zistila, že chce sprevádzať ľudí, ktorí prechádzajú nejakými krízovými životnými situáciami. Určité aktivity už v tomto smere podnikla, je však potrebné na tom stále pracovať. Popritom chce rozbehnúť aj art coaching, teda spojenie klasického coachingu v živote s arteroterapiou.

V Escalatore sme všetci na tých istých schodoch. Chceme ísť hore, plniť si sny, robiť super veci, a to čo najlepšie ako vieme. ĎAKUJEM Creative Industry Košice a všetkým mojim Escalatorkým hrdinom,“  uzatvára Linda.


Escalator je určený profesionálom pôsobiacim na Slovensku v kultúrnych alebo kreatívnych odvetviach. Tohto roku sa ho opäť účastnia organizácie z celého Slovenska. Spoznajte ich tu.

Projekt Escalator 2016 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.