Alexandra Juríková
02.12.2016
4 min

Súčasný tanec pre všetkých // PST, Escalator 2016

Na Escalatore sa vezú už druhý rok. Ich špecializáciou je na Slovensku pomerne neznámy žáner – súčasný tanec. Svoje bohaté tanečné skúsenosti sa Katka Rampáčková a Miška Sabolová rozhodli pretaviť do systematickej práce s košickými tanečníkmi a vytvorili iniciatívu, neskôr už občianské združenie Priestor súčasného tanca, Košice (PST).

Do programu sa prihlásila Katka. Ako profesionálna choreografka a freelance tanečníčka dlhodobo žijúca v zahraničí dostala nápad vytvoriť v rodných Košiciach tanečný dom. V ňom by sa sústredili všetky tanečné aktivity, tréningy, vzdelávanie, workshopy, projekty. S podobným nápadom sa plánovala prihlásiť aj košická tanečná skupina Heeb.She, zastúpená vtedy Miškou Sabolovou, a tak sa v spoločnom ťažení spojili do PST. „Moja prvotná idea bola, že budeme kolektív 5 alebo 6 tanečníkov, ktorí by riadili tento priestor a napĺňali ho. Ibaže sa nám ich s Miškou nepodarilo nájsť,“ povedala Katka. Pod Sandyho vedením sa však dokázali prispôsobiť vzniknutej situácii a uvedomili si, že najprv musia vytvoriť tanečnú komunitu.

Aj napriek tomu, že v marci bolo ich cieľom otvoriť priestor, teraz to vidia dievčatá inak. Ich projekt sa vyvinul, rozhodli sa venovať prípravným krokom – vybudovaniu komunity a propagácii súčasného tanca. 

V Košiciach je scéna súčasného tanca chudobná, veľmi chudobná. Nielen, čo sa týka produkcie tanečných predstavení, ktoré je úplne, že minimálne, ale aj potenciálnych priaznivcov o súčasný tanec, keďže ľudia ani nevedia, čo to ten súčasný tanec vôbec je.  Preto sa PST chce zamerať aj na tanec s netanečníkmi a tak ho priblížiť všetkým. Je ho jednoduchšie pochopiť, keď ho vyskúšaš. 

Dievčatá vnímajú neobmedzené možnosti tanca a práve vďaka kolegom z Escalatora vznikol aj workshop v priestoroch S3 - Barlička Prešov, kde PST pracovalo s netanečníkmi s telesným a mentálnym postihnutím. 

Začiatky boli  však opatrné – organizovaním tzv. Sharing tréningov - otvorených tréningov pre tanečníkov, performerov, akrobatov, pedagógov tanca a všetkých, ktorí pracujú s pohybom. Ich cieľom je vytvorenie siete, ktorá sa bude navzájom obohacovať, vzdelávať a podporovať. Tréningy sa konajú raz týždenne s veľkým úspechom. PST sa podarilo zaangažovať aj mladšie ročníky, či konzervatoristov, ktorých vedú k novým formám tanca a improvizácii. V spolupráci s Tabačkou a Sašou Mirekovou vytvorili aj priestor pre pravidelné spoločné improvizačné vystúpenia s hudobníkmi pod názvom Hra na tanec.

PST chce propagovať tanec ako taký, a preto začali organizovať tzv. Danceoke – tanečné karaoke, ktoré slúži nielen na zábavu, ale ľudia pri nej zistia, že sa cítia lepšie, keď sa vytancujú.

Danceoke nechýbalo ani na 0. ročníku festivalu tanečných filmov PREMIETANEC s príjemnou účasťou a záujmom Košičanov. V tomto festivale plánujú pokračovať, obohacovať ho, a tak sa dostávať aj k širšiemu publiku. 

Katka momentálne žije v Barcelone, kde sa pravidelne stretáva s jej mentorom Sandym. Plánuje spolupracovať s miestnou tanečnou skupinou, ktorá pracuje s ľuďmi s postihnutím a taktiež plánuje spolupracovať s tanečným festivalom Sismograf v meste Olot.

Na Escalatore má PST niekoľko menších vízií - spevňovať a rozširovať komunitu, pracovať s lokálnymi ľuďmi, a niekedy v budúcnosti vytvoriť aj fyzický priestor. 

Vďaka Escalatoru vycestovali do zahraničia a spoznali sa s organizáciou, s ktorou podali medzinárodný projekt na podporu mladých choreografovov a spoznali tiež festival tanečných filmov v Berlíne - POOL, s ktorým spolupracujú. 

Ich prvotná vízia sa zmenila, no práve na Escalatore sa naučili prijímať zmeny so všetkým, čo prídu, nevzdávať sa, prispôsobiť sa situácii a pomaly kráčať vpred a približovať sa k svojmu snu.


Projekt Escalator 2016 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.