Barbara Rusnáková
23.03.2017
4 min

Pán Ryba a Viktorova dočasná prezidencia // Creativity for Business

Je skvelé, že koncept, ktorý vznikol počas Viktorovej rezidencie vďaka Creativity for Business, sa reálne uskutočnil. Reštaurácia farbou vyčnievajúca z koloritu Mlynskej ulice sa otvorila celkom novému typu návštevníka. Reálna akcia, naozajstné bistro, Pán Ryba je skutočný.

Bol som varený, pečený, lebo aj varím aj pečiem.

Možno ste už postrehli tmavo-modrú fasádu alebo iné signály Viktorovej umeleckej intervencie v podniku na Mlynskej 14. Nevaril, nepiekol, ale vymýšľal, plánoval a pripravoval koncepty ako by mal priestor vyzerať. Jeho víziou bolo vytvoriť bistro s otvorenou kuchyňou, kde by sa dalo najesť rýchlo a kvalitne.

V zime 2016 Viktor reagoval na výzvu Creativity for Business. Po druhom kole bol spomedzi mnohých uchádzačov vybraný do spoločnosti Ryba Košice. Kombináciou umenia a skúseností v oblasti gastronómie presvedčil vedenie o správnosti kandidáta a následnej spolupráci. Súhra Viktora, Ryba Košice a Creative Industry Košice vytvorila skvelú príležitosť modernú rybaciu baštu naozaj zrealizovať, a tým posunúť gastronomický aj dizajnérsky zážitok o míľu vpred. Dnes je marec 2017 a výsledok je na dosah hlavnej stanice a Dómu sv. Alžbety.

Choďte do toho a ja zoženiem správnych ľudí, ktorí by to mali robiť.

Proces prestavby podniku sa začal však až po Viktorovej rezidencii. Oslovil zemplínskych princov zo štúdia 436, ktorí podniku vymysleli celú vizuálnu identitu od interiérového dizajnu, po kuchárske zástery či príbeh Pána Rybu. Viktor po svojej rezidencii pokračoval v koordinovaní projektu prestavby, kým celkovú réžiu v určitej logickej nadväznosti neprebralo samotné štúdio a dotiahlo ho do podoby v akej ho vidíme dnes: „Bol som pri zrode konceptu Pána Ryby a architektúru som konzultoval s Maťom Kossuthom z 436. Potom som sa venoval už len maľbám v interiéri. Riešili sme spolu viac-menej detaily, napríklad teraz robím ešte ponukové tabule a oblúk spredu. A popri tom som takým tichým kritikom; keď sa niečo schváli, tak ja poviem svoj názor.“  Ozrejmil Viktor a oprel sa o nový rad sprejových plechoviek v SAC shope na Gorkého ulici.

V skrate a veľmi stručne prezradíme, že niekedy v lete prišli americkí vedci a oceanológovia z Kembridžu na to, že Košice boli dakedy ostrov rybárov. Z týchto pravdivých reálií vychádzal aj koncept jedinečnej rybárskej bašty Pána Rybu, ktorý ako posledný človek z tohto košického ostrova, miestny Magalhães zaoceánskych plavieb, túžil zhmotniť svoje skúsenosti v reštaurácii. Ochutnáte tie najčerstvejšie úlovky zo sietí Pána Rybu ešte dnes, lebo čerstvosť je pominuteľná a čas plynie rýchlo. Viac o cestách Pána Rybu sa dočítate priamo na Mlynskej 14, samozrejme v sprievode zachovalých obrazových podkladov.

Slovník zúčastnených strán

Myšlienkou Creativity for Business je spájať sektory komerčné s nekomerčnými, umenie s biznisom, verejnú sféru so súkromnou. Hlavnou úlohou týchto spojení je iniciovať podnety pre ich vzájomnú interakciu. Umelec, v tomto prípade Viktor Feher, dostal možnosť vytvoriť dielo, ktoré reflektovalo jeho vlastnú víziu prostredia podniku na Mlynskej ulici. Podľa slov Ivety Štefanovej, marketingovej manažérky Ryba Košice, jeho „komerciou neovplyvnený pohľad“ bol dynamicky skúšaný v čase i priestore: „Rezidencia nemá byť pasívna, že: mám svoj nápad a budem si robiť len to; ale aktívne ten nápad modelovať a kreovať. Viktor ako nezainteresovaná osoba vniesol do projektu objektivitu. Myslím si že to dopadlo výborne.“  

Ryba Košice je miestna firma, ktorá nadviazala na existenciu štátnej firmy Ryba zo 40tych rokov. Ako sama uvádza vo svojom online priestore, prežila znárodnenie, socializmus, privatizáciu, kvalitatívne normy EÚ, hospodársku krízu aj vstup silných nadnárodných firiem. Jej produkty obľubuje najmä východné Slovensko a festivaloví účastníci Pohody.

Viktor Feher, zakladateľ Street Art Communicaton, šéfkuchár z Londýna, predavač, Dj Myes Hole, kreslič-natierač, otec, bohém, človek živý, šírič dobrej nálady a štedrého eufonického pohostenia.

Foto: Palko Matia