Barbara Rusnáková
22.11.2017
2 min

Ako sme vyberali účastníkov Foto Academy // report

Uplynulé dni prebehli pohovory do Foto Academy - mentorský program pre stredne pokročilých fotografov, ktorý organizujeme spolu s Woont Studio. Cieľom programu je posunúť mladých talentovaných fotografov na profesionálny level. Prečítaj si, ako sme postupovali pri výbere.

Na výzvu “Staň sa profesionálnym fotografom" zareagovalo 45 uchádzačov. Z tých sa na základe zaslaných portfólií do užšieho výberu dostalo 28 ľudí. Postupujúcich do ďalšieho kola sme vyberali tak, aby boli všetci na podobnej technickej úrovni - posudzovala sa práca so svetlom, kompozícia, postprodukcia a estetika. Vybraným ľuďom sme dodatočne poslali praktické doplňujúce otázky, ako napríklad koľko času si na Foto Academy vedia vyhradiť alebo či sa vedia workshopov zúčastňovať na pravidelnej báze.

Na základe odpovedí bolo na pohovor pozvaných 16 ľudí. Niektorí boli technicky zdatnejší, iní boli výtvarne mimoriadne zaujímaví, iní boli skôr zameraní na komerčnú fotografiu a postprodukciu. Mnoho talentovaných fotografov na pohovor pozvaných nebolo z čisto praktických dôvodov; napríklad, ak niekto študoval v zahraničí, mal trvalé bydlisko v iných krajoch alebo už pracoval ako full-time fotograf.

Výslednú skupinu sme skladali tri dni a vôbec to nebolo jednoduché. Mnohých vynikajúcich fotografov sme sa museli vzdať a zvolili sme dať šancu tým, pre ktorých bude Foto Academy čo najväčším prínosom, a ktorí sa majú ešte čo učiť. V poslednom kole sa hodnotila osobnostná stránka a taktiež schopnosť pracovať v tíme, ktorý bude fungovať ako funkčná skupina so zručnosťami na rovnakom leveli.

Porota sa skladala z štyroch ľudí: Jano Varchola a Peter Uhrín hodnotili samotnú fotografiu, Lenka Varcholová hodnotila osobnostnú stránku a vytvárala osobnostné profily, Michaela Halász zastupovala #cike.

Vybraným šiestim uchádzačom srdečne gratulujeme. Dozviete sa o nich po Art & Tech Days na našom Facebooku. Tým, ktorých sme z kapacitných dôvodov do Foto Academy nevybrali, držíme prsty a veríme, že spoločne nájdeme ešte veľa možností, ako nadviazať spoluprácu.

Cover foto: Zuzana Jakabová, #cike archív portfólií uchádzačov Foto Academy