Barbara Rusnáková
27.11.2017
3 min

Prvý ročník festivalu Art & Tech Days je úspešne za nami

Uplynulý týždeň do Košíc zavítali svetové mená technológií, mediálneho umenia a herného vývojárstva. Prvý ročník festivalu Art & Tech Days od minulého, nultého ročníka expandoval do siedmich rôznych priestorov a rozšíril sa do piatich dní. Hlavnými organizátormi sú Creative Industry Košice a Košice IT Valley a súčaťou festivalu sa stali aj DAAVS - Dni aktuálnych audiovizuálnych sretnutí, organizovanými VUNU Gallery.

Festivalový line-up bol vytvorený z viacerých žánrov s cieľom medzinárodnému publiku odprezentovať súčasné dianie v umení, uviesť príklady inovatívnych riešení a zdôrazniť dôležitosť tvorby na rozhraní disciplín. Jednotlivé časti festivalu pracovali so skúseným divákom rovnako ako aj so vzdelávaním širšej verejnosti. Súčasťou tohto multižánrového festivalu bol umelecký program, workshopy pre dospelých aj deti, hackathon aj networkingové aktivity a meetupy.

Festival sa neoficiálne otvoril v sviežej DIG Gallery vernisážou výstavy Umenie audiovízie, doplnenou o hudobný improvizovaný performance Nenada Brankovića a Borisa Sirku (BRADA). Vystavujúci autori Gábor Kristóf, Boris Vitázek, Michal Mitro a Ľuboš Zbranek (The Manifesto), predstavujúci progresívnu generáciu multimediálnych umelcov stvárnili súčasné mediálne umenie v kontexte V4.

Prvý deň festivalu patril aj Cloud Orchestra od T-Systems a Cisco, technická konferencia zameraná na cloudové riešenia ako aj konferencia Dáta v destinačnom manažmente, kde sa prezentovali inovácie v cestovnom ruchu a turizme.  

Štvrtok sa niesol v duchu vzdelávania. Zahraniční speakri, ktorí prišli do Košíc primárne kvôli Art & Tech Conference, viedli počas festivalu aj rôzne workshopy zamerané na tvorbu efektných vizualizácií, strategické myslenie pri vývoji hier alebo aj ako správne viesť UX prieskum. Pre deti si Andrej Kolenčík (Admirál) pripravil workshop základnej animácie, kde si talentované deti svoje nakreslené obrázky zanimovali a následne vytvorili krátky film. Večer sa v Tabačke predstavili dva hudobné projekty; multimediálny Panáčik (SK), ktorý okrem hudby experimentuje aj s performance, súčasným tancom a video artom, a objav roka Fjordmos (CZ) inšpirovaný žánrami ako techno akebo grime.

Veľkej účasti sme sa tešili aj na Art & Tech Conference, profilovou udalosťou a highlightom festivalu, kde vystúpili zahraničné aj domáce ikony v rôznych oboroch. Cieľom konferenice bolo predstaviť ľudí, ktorí dlhodobo posúvajú kreatívny priemysel vpred ako aj odborníkov v oblasti gamingu, mediálneho umenia, umelej inteligencie a technológií.

Po konferencii ste mali možnosť v Kotolni vidieť real-time výstavu založenú na interakcii pohyblivých digitálnych obrazov a živej elektronickej hudby VJ Sympózium s line-upom VJ London (UK) a HRTL (CZ). V susednej DIG Gallery od piatku do nedele prebiehalo sedem živých choreografických inštalácií od Ziggurat Project spolu s  vizualizáciami z dielne Nano VJs.

Víkendový 24 hodinový hackathon spojil viac než 250 nadšencov a programátorov s cieľom instatne inovovať a vymyslieť projekty ktoré majú potenciál spraviť svet okolo nás lepším a jednoduchším miestom pre život.

Na záver sympatické vyjadrenia speakrov Sébastienna Larrouda “Je ľahké zamilovať si Košice”  a Stephana Assadouriana: “V Košiciach je veľa talentu a skvelých nápadov. Máte obrovský potenciál, no ešte vám chýba trochu expertízy.”

Festival sa tešil veľkej odozvy a my sa tešíme na plánovanie budúceho ročníka. Nezabudnite sledovať sociálne siete Creative Industry Košice, #atdays, #atconf a dozviete sa o najnovších novinkách. Viac info atdays.sk, v prípade otázok napíšte na barbara.rusnakova@cike.sk.

Dovidenia o rok!