Mirka Mertová
16.01.2018
4 min

Na stáži v Rotterdame s Tomášom Libertínym // blog

Architektka a odborná asistentka z Fakulty umení v Košiciach Mirka Mertová (29) sa len nedávno vrátila z trojmesačnej stáže zo Studia Libertiny v Rotterdame. Ako sama uviedla v auguste pri výberovom konaní: "Verím, že stáž prinesie výmenu inšpirácií, informácií, skúseností a taktiež malé Košice o kúsok bližšie do Rotterdamu.” Prečítajte si, či sa Mirke podarilo skĺbiť racionálnu architektonickú tvorbu s iracionálnymi tvorivými myšlienkami, jej slovami.

September

Môj trojmesačný pobyt sa začal 25. septembra. Vošla som do ikonickej rotterdamskej budovy Het Industriegebouw, zoznámila sa s Tomášom a priestormi jeho Studio Libertiny. Ukázal mi ofis/galériu, hneď som dostala pracovné miesto a prvé úlohy. Práca bola zaujímavá hneď
od začiatku. Bavila ma rozmanitosť zadaní a
 úloh, ktoré bolo treba riešiť. V prvých týždňoch stáže sme pracovali na dizajne kancelárskych stolov, konkrétne špecifických konštrukčných detailov druhej série polohovateľných stolov vyrábaných pre co-workingové priestory medzinárodnej firmy CIC.

Október

Ďalšie zadanie v Tomášovom ateliéri sa týkalo sochy na ktorej sa v súčasnej dobe ešte pracuje. Dostala som za úlohu navrhnúť pre ňu piedestál. Po rozpracovaní mnohých variant a dlhých debatách sme vybrali štyri finálne riešenia a pre lepšiu predstavu si skúšobne vytlačili 3d model v menšej mierke. Páčil sa mi kreatívny proces tvorby nových geometrických foriem. Keď sme ku výsledkom dospeli syntetizovaním parametrického a intuitívneho dizajnu.

októbri sa mi podarilo na víkend si odskočiť na Dutch Design Week 2017 v meste Eindhoven, čo je jeden z najväčších festivalov dizajnu v Európe a obrovská infúzia kreativity. Dali sa tam vidieť napríklad záverečné práce študentov z Akadémie dizajnu v Eindhovene, pavilóny od architektov MVRDV, experimenty, prototypy, designshopy, zaujímavé prednášky architektov, dizajnérov, workshopy, koncerty, ... Pričom do popredia vystupovali aktuálne témy ako: Udržateľnosť, Bio Dizajn, Re-use, Nové Materiály, Social Design, 3D tlač a Future Concepts.

November

Prácu za počítačom a v ofise vystriedala manuálna práca v dielni, upratovanie ateliéru, workshopu, pigmentovanie honeycomb objektov (sôch), skúmanie možnosti fotogrametrie. Fotogrametrii som venovala priebežne niekoľko nasledujúcich týždňov, keď som dostala za úlohu v podmienkach ateliéru nasimulovať profesionálne podmienky a dosiahnuť čo najlepší výsledok naskenovaných 3D objektov. Vznikli tak vcelku uspokojivé virtuálne 3D modely rôznych objektov, použiteľných pre ďalšie Tomášove koncepty a projekty.

December

Najzaujímavejšia časť celého trojmesačného pobytu bola určíte práca vo workshope a finišovanie obrazov a diel tesne pred výstavou. Mala som možnosť zažiť spoluprácu so skúsenými ľuďmi v profesionálnej dielni S.T.R.S. na spracovanie polyesteru, výrobu prototypov a odlievacích foriem. Mohla som pomáhať Tomášovi s prípravou drevených a sadrových panelov a plátien, s inštaláciou jeho aktuálnej samostatnej výstavy pod názvom Twelve panels, ktorú sme pre verejnosť otvárali 15. decembra v jeho galérii na Goudsesingel v Rotterdame.

Po práci a cez víkendy som objavovala mesto, okolie a zaujímavosti. Samozrejme, na bicykli, ten musí byť! Bez neho človek v Rotterdame ďaleko nedôjde. Ulice napumpované dizajnom, umením a kreativitou vo mne pri každom prejazde zanechali nové dojmy.

Či už to bola návšteva Museum Boijmans Van Beuningen, Kunsthal Rotterdam, Nederlands Architectuurinstituut NAi, Creative factory Rotterdam , alebo len také víkendové fákanie sa po okolí Rotterdamu, návšteva Amsterdamu, Delftu, cyklo výlet na pobrežie Atlantiku a rôzne náhodné zákutia plné inšpirácií. A tak v skratke, Rotterdam odporúčam!