Alexandra Juríková
17.05.2018
5 min

Marotta je mesto, kde sa bez spolupráce nezaobídete // blog

Do Talianskeho mestečka Marotta by som pravdepodobne prstom po mape náhodne nevybrala. Vďaka nášmu mobilitnému projektu sme sa minulý rok dozvedeli o zaujímavom priestore s názvom Warehouse Coworking Factory, ktorý riadi ešte zaujímavejší pár Laura Sgreccia a Ronnie Garattoni.

S coworkingovými centrami spolupracujeme už od roku 2011, no toto je odlišné od tých, kde sme posielali talentovaných kreatívcov v predošlých rokoch. A práve vďaka Fondu na podporu umenia som mohla využiť možnosť toto centrum navštíviť a porozprávať sa o fungovaní kreatívnej freelance komunity v malom meste.


Marotta je mesto, kde sa bez spolupráce nezaobíjdete. S jeho 15 000 obyvateľmi je rozdelené do dvoch provinciíí Mondolfo a San Costanzo. Každá provincia má svoje úrady, svoje miestne orgány, a preto sú ľudia, ktorí tu pracujú zvyknutí komunikovať svoje podujatia a produkty pre geograficky, ale aj typovo širšie publikum. Taliansko je ekonomicky silný štát, ktorý má ideálnu geografickú polohu a silné tradície v móde, dizajne, ilustráciách, či spracovaní kože. To je ich výhodou, a zároveň nevýhodou.


Samotný Warehouse je miestom, kde vzniká spolupráca. Okrem zdieľaného otvoreného priestoru sú tu uzavreté kancelárie a konferenčná miestnosť. Aj napriek tomu, že je riadený súkromnou organizáciou, zameriava sa na pomoc freelancerom, začínajúcim podnikateľom a malým firmám. Propagujú rozvoj podnikania, myšlienky spolupráce a vzdelávanie zamerané na prakticky využiteľné vedomosti a schopnosti. Spolu s Úradom práce vytvorili vzdelávací cyklus, ktorý pripravuje záujemcov na podnikanie v kreatívnom priemysle. Sú súčasťou viacerých projektov podporených z európskych grantových schém ako Erasmus +.  V spolupráci s ďalšími partnermi sme spoločne podali v apríli projekt na rozvoj podnikania v kreatívnom priemysle.


Do Warehouse Coworking Factory chodia pravidelne freelanceri z okolia až 60 km. Na úvod môjho pobytu som dostala možnosť prezentovať kreatívny a kultúrny priemysel na Slovensku a v Košiciach. Prezentovala som hlavné aktivity, projekty a oblasti na ktorých Creative Industry Košice pracuje. Publikom boli prevažne kreatívci z regiónu, malí a začínajúci podnikatelia. Preto ich zaujal najmä projekt Erasmus pre mladých podnikateľov, vďaka ktorému by aj oni mohli vycestovať na Slovensko, alebo by mohli hosťovať našich kreatívcov. Pomohla mi aj dizajnérka Anna Santi, ktorá sa nedávno vrátila z takéhoto pobytu. Rozprávali sme sa aj o projekte The Invisible Hotel, keďže jedným z hlavných odvetví živiacich Marottu je turizmus. Zaujal ma netradičný prístup k zážitkovej prezentácii regiónu Marche WOW, ktoré robí Enrico Battisti.


Zo zástupcov kreatívneho priemyslu ma okrem Anny zaujala aj Eli, ktorá pracuje ako ilustrátorka pod značkou ELICONILATINA. Vo Warehouse Coworking Factory pracuje aj Massi, ktorý sa pohybuje v digitálnom priestore vo svojej firme Camillucci Multimedia. Zastúpené sú tu aj firmy, ktoré by sme v prvom kroku nepovažovali za kreatívne - realitný maklér Pietro, alebo prekladateľ Alberto. Po krátkom rozhovore vysvitlo, že Pietro pomáha s oceňovaním vlastnej nehnuteľnosti prihliadajúc na jej citovú hodnotu. Alberto zas pracuje ako editor a navyše interpretátor. V rámci interného tímu spolupracuje Laura a Ronnie s marketingovým manažérom Simonem, projektovým manažérom Fabiom a Maddalenou, konzultantkou pre všetky veci týkajúce sa financovania, grantov a účtovania (prezývanou “bosorka”). Prekonzultovali sme ďalšie možnosti spolupráce a hľadali sme ďalšie budúce prieniky.


O ďalšie zážitky sa mi moji hostitelia postarali, keď ma vzali do okolitých väčších miest Senigialia, Ancona a Fano. Na ich príklade mi vysvetlili, ako regióny pracujú s témou historického dedičstva a považujú ho za vec, ktorú treba podporovať. V Ancone sme sa boli pozrieť v miestnom kultúrnom centre Mole Vanvitelliana, ktoré je také veľké, že mesto dokázalo zrekonštruovať iba jeho časť. Pochádza z 18. storočia a je vystavané na umelom ostrove v prístavnej časti mesta. Ďalší výlet sme mali do mesta Fano, kde sme sa boli pozrieť na participatívny postup tvorby podujatia Zoe microfestival pod vedením Lorenza Gucciniho. Išlo o stretnutie umeleckých komunít z rôznych oblastí (hudba, performatívne umenie, dizajn a scénografia, fotografia, …), ktoré sa následne rozdelili do skupín a skladali program tohto dvojdňového mikrofestivalu.


Taliansko má nepochybne iné základy v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Aj napriek tomu vnímali náš príbeh s Európskym hlavným mestom kultúry a sieťou UNESCO Creative Cities Network ako vynikajúci príklad chopenia sa šance a využitia kreatívneho potenciálu nášho mesta. S Warehousom ostávame v kontakte a držíme si palce pri spoločne podaných projektoch.


Táto zahraničná pracovná cesta sa uskutočnila vďaka Fondu na podporu umenia, ktorý ju podporil z verejných zdrojov a vďaka Creative Industry Košice.