Barbara Rusnáková
20.05.2018
3 min

Invisible Hotel vzdá hold ďalšej košickej téme; mediálne umenie

V poradí piata izba The Invisible Hotel bude venovaná mediálnemu umeniu a digitálnym technológiám ako reakcia na súčasné smerovanie umenia v meste. Vznikne v časti Košíc, kde sa mediálne umenie a kreatívny priemysel koncentruje v najvyššej miere. V okolí Strojárenskej ulice, naproti Tabačky Kulturfabrik stojí hotel Yasmin, ktorý sa nedávno stal najnovším partnerom sieti dizajn izieb. Autorom izby je Boris Vaitovič a Štefan Pacák.

Interiér izby bude tvoriť niekoľko novo-mediálnych prvkov. Zvuková stena, interaktívny laser na ovládanie zvuku, CMYK shadow, ktoré rozkladá RGB svetlo a vrhá tieň v jasných tlačových  farbách, hologram Dómu sv. Alžbety či mechanická animácia, ktorá bude napojená na otváranie dverí. Podstatnou súčasťou bude custom appka na tablete, ktorá interaktívne pracuje s výhľadom z izby na dvor v Tabačke, komplex na Strojárenskej a celkovou panorámou mesta. V režime paralelných realít sa môžete pozrieť na dvor očami umelcov, ktorí doplnia tento výhľad špeciálne pre Invisible Hotel. Zvuková stena môže slúžiť ako špecifický prehrávač vlastnej hudby pri pripojení cez bluetooth a v štandardnom režim prehráva skladby mladých súčasných umelcov ako Daniel Matej, Juraj Vajo, Fero Kiralyi, Dalibor Kocian, Lenka novosedlíková, Atila Tverďák a ďalší…

Koncepcia dizajnu samotného inetriéru je navrhnutá skúseným architektom Štefanom Pacákom, ktorý stojí za niekoľkými ikonickými budovami a interiérmi nielen v rámci Košíc. Autorom interaktívnej časti izby je novomediálny umelec a pedagóg Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach Boris Vaitovič, ktorý je jednou z najvýznamnejších osobností mediálneho umenia na Slovensku. Borisova celoživotná práca a ambícia posúvať mediálne umenie v Košiciach vpred ho potvrdili ako jedinečného kandidáta pre izbu Media Art Room.

Aj vďaka The Invisible Hotel vznikajú v Košiciach dôležité kolaborácie medzi umením a IT firmami.  Umelcom pri tvorbe izby značnou mierou pomáhajú viaceré lokálne spoločnosti i jednodlivci. Copyvait okrem realizácie interiéru navrhli a pripravili 3D model Dómu sv. Alžbety, Matsuko pre tento model dodá technológiu a spracuje ho do hologramu. Digitálne spracovaný výhľad prispôsobí a vyvinie do mobilnej aplikácie IT spoločnosť GlobalLogic s.r.o. Na zvukovej stene sa sponzorsky podieľa firma Showmedia a technologicky pomohli aj arduinový guru Jakub Pišek a elektrotechnik Peter Horváth.

Izba na ôsmom poschodí nevzniká náhodou. Izba je reakciou na získanie titulu UNESCO Creative City of Media Arts. Kontext izby dotvára príprava Kreatívneho centra na protiľahlej Strojárenskej ulici, či aktívne využitie Mlynského náhonu ako zamýšľaného priestoru pre novomediálne umelecké diela vo verejnom priestore. Izba tak prispieva spopulárneniu mediálneho umenia a je príkladom inovácií, ktoré vzinkajú práve na rozhraní polí technológií a umenia.

V izbe sa budete môcť ubytovať už v júni 2018. Rezervácie budú dostupné na https://www.invisiblehotel.sk/.

Viac o mediálnom umení v Košiciach a Košice UNESCO Creative City of Media Arts sa dozviete na https://cityofmediaarts.sk/.

Grafika: Tomáš Filo