Barbara Rusnáková
27.07.2018
3 min

Prenechať svedomie umelej inteligencii a zbaviť sa zodpovednosti. Training 2038 na // Art & Tech Days

Sedíš s niekým v aute a je len pár sekúnd pred nehodou. Nedá sa ju predvídať a nedá sa jej vyhnúť. Rozhodnúť sa musíš okamžite: buď zomrie tvoj spolucestujúci alebo zomrieš ty. Chceš mať osud vo svojich vlastných rukách a niesť zodpovednosť za svoje vlastné rozhodnutie? Alebo necháš umelú inteligenciu, aby o výbere rozhodla namiesto teba? Ale podľa čoho sa AI rozhoduje? Vyskúšaj si to na vlastnej koži už v novembri na Art & Tech Days 2018 v Košiciach.

R&D tím spoločnosti Kitchen Budapešť vypracoval model, ktorý umožňuje čeliť a následne si vytvoriť názor na rozmanité, každodenné situácie. Ten je zaznamenávaný pri každom, kto si vyskúša Training 2038 a na základe zozbieraných dát sa umelá inteligencia naučí, ako sa “ľudsky” rozhodovať.

Prakticky to bude vyzerať takto.

Vstúpiš do inštalácie, kde si v bezpečnom priestore prostredia virtuálnej reality vyskúšaš rôzne nasimulované situácie. Po úvodnom chit-chate s (bio-kognitívnou, mimozemskou) bytosťou sa začne “training”. Bytosť ti predstaví témy, do ktorých sa ponoríš hlbšie. Vojna, manažment vnímania médií, riadenie a autonómne vozidlá, fyzická podoba umelého života, technologické bionické protézy a ľudské vzťahy.

Bezrizikový 3D priestor ti nielenže otvára klasický proces vytvárania názoru, no vyzve ťa, aby si sa podieľal na tvorbe budúcich nástrojov hromadného riadenia a definoval princípy, na základe ktorých by sa mali prijať. Umelá inteligencia tak bude zodpovedná za rozhodovanie. Alebo?

"Používame ich denne a nevieme, čo robíme. Nevieme, kto ich riadi, a vôbec prečo. Nevieme, ako sú štruktúrované a vieme len málo o tom, ako fungujú.“ Klasická dilema formulovaná na začiatku 90. rokov je viac než aktuálna aj v súčasnej dekáde. Model, ktorý ponúka Training 2038, zobrazuje utopickú alternatívu k efektu black box,(footnote) pretože ráta s demokratickou účasťou na tvorbe nových technológií.

Training 2038 tiež spochybňuje koncept ,,antropomorfizácie” - poľudšťovania nehumánnych agentov a upozorňuje na potenciálne nebezpečenstvá. Nakoniec nie je len otázkou, či boti dokážu získať morálne svedomie tak, ako to vie človek, ale chceme vôbec, aby svedomie mali tieto nehumánne bytosti? Tréning 2038 je varovný príbeh, v ktorom by to malo byť vidieť.

Keď hovoríme o skúsenosti v interiéri inštalácie, tá odkazuje na VR interakciu. No vonkajší fyzický priestor inštalácie je takisto starostlivo vyskladaný. Zóna neviditeľnej VR ,,klietky"  je olemovaná 5 metrov vysokým LED dioptrónom upevneným na okrúhlej konštrukcii visiacej zhora. Ten vytvára pre užívateľa intímny priestor, kým odpovedá na otázky. Riadenie svetla LED je v synchronizácii s pohybom avatara ,,vnútri," aby okolití diváci uchopili atmosféru predtým, než skutočne vstúpia do sveta počítačového inžinierstva. Podpora LED a vlastný softvér sú konštruované a vyvinuté spoločnosťou Healium Decoration.

Vyskúšaj si ľudský data kolektor umelej inteligencie Training 2038 na Art & Tech Days and Conference 2018. Vidíme sa 22.-23. novembra v Košiciach!

Zdroj: Kitchen Budapest, (2017) Training 2038 http://kitchenbudapest.hu/en/project/training-2038