Aké opatrenia by mohli posilniť kultúrny a kreatívny ekosystém v Košiciach?

Iné Novinky Workshopy

V rámci projektu Identifikácia nových príležitostí pre rast a rozvoj kultúrno kreatívneho priemyslu (KKP) v Košiciach, ktorý sa zaoberá hľadaním nových možností pre rast a rozvoj kultúrneho a kreatívneho priemyslu v Košiciach, sa v januári uskutočnil workshop s názvom Návrh experimentálnych politík pre budúcnosť kultúry a kreatívy v Košiciach. Na tomto podujatí sme sa zamerali na analýzu spôsobov, ako posilniť kultúrnu identitu Košíc v súčasnom európskom a slovenskom kontexte.

Workshopu sa zúčastnilo široké spektrum odborníkov a odborníčok z kultúrneho a kreatívneho sektora, ako aj zástupcovia verejnej sféry. Naším cieľom bolo vypracovať sériu politík, ktoré by vychádzali z rôznych pohľadov predchádzajúcich analytických štúdií tohto projektu. V programe sme sa venovali diskusii o piatich politikách – univerzálny kreatívny príjem, dotované kolaboratívne priestory, centrá kreativity zamerané na umelú inteligenciu, medzisektorové rezidenčné programy a experimentálne mikrogranty.

Tímová práca a zdieľanie poznatkov medzi skupinami

Účastníci sa rozdelili do piatich tímov a na začiatku sme ich dialóg zladili pomocou spoločného materiálu, ktorý obsahoval jasné ciele, rozsah a očakávané výsledky týkajúce sa politík. V tejto fáze sme sa pozreli na aktuálne aspekty kultúrneho prostredia v Košiciach, vychádzajúc z našich predchádzajúcich zistení. Tento krok pomohol účastníkom lepšie sa pochopiť. Následne prebiehala podrobná analýza v skupinách. Každý tím mal za úlohu vytvoriť predbežnú víziu, ktorá by odlíšila Košice od iných konkurenčných ekosystémov, a posúdiť jednu náhodne vybranú politiku na základe kultúrnych konceptov. Tieto koncepty sme vopred nedefinovali, zaujímalo nás, čo skupiny spontánne navrhnú. Po workshope sme vyhodnotili poznámky od tímov na trojbodovej stupnici, aby sme posúdili význam každého objavujúceho sa konceptu pre vízie a hodnotené politiky, čo umožnilo štruktúrovaný, no stále otvorený proces analýzy. Tímy nakoniec prezentovali svoje výsledky a voľne diskutovali o prienikoch, rozdieloch a synergiách medzi nimi. To umožnilo prenos poznatkov medzi skupinami a spresnenie ich hodnotení.

Na základe predbežných názorov odborných skupín a hodnotení piatich politík zameraných na podporu kultúrneho ekosystému sme určili váhy desiatich kultúrnych konceptov, ktoré sú zobrazené nižšie na obrázkoch. Pri porovnávaní dvojíc percentuálnych váh sme zistili, že väčšina aspektov ekosystému v rámci našich vybraných politík sa približne zhoduje s váhami, ktoré uviedli odborníci. Avšak, súlad nie je úplný. My sme sa príliš sústredili na nadlokálne oblasti, ako sú internacionalizácia a udržateľnosť. Odborníci sa naopak viac zameriavajú na potrebu posilnenia inkluzivity, rozvoja infraštruktúry a ochrany kultúrneho dedičstva a tradícií, ktoré neboli dostatočne zohľadnené v našich navrhnutých politikách.

Potreba posilnenia inkluzivity, rozvoja infraštruktúry a ochrany kultúrneho dedičstva a tradícií

Na základe predbežných názorov odborných skupín a hodnotení piatich politík zameraných na podporu kultúrneho ekosystému sme určili váhy desiatich kultúrnych konceptov, ktoré sú zobrazené nižšie na obrázkoch. Pri porovnávaní dvojíc percentuálnych váh sme zistili, že väčšina aspektov ekosystému v rámci našich vybraných politík sa približne zhoduje s váhami, ktoré uviedli odborníci. Avšak, súlad nie je úplný. My sme sa príliš sústredili na nadlokálne oblasti, ako sú internacionalizácia a udržateľnosť. Odborníci sa naopak viac zameriavajú na potrebu posilnenia inkluzivity, rozvoja infraštruktúry a ochrany kultúrneho dedičstva a tradícií, ktoré neboli dostatočne zohľadnené v našich navrhnutých politikách.

Obrázok 1. Väčšina aspektov ekosystému v rámci zvolených politík sa približne zhoduje s preferenciami, ktoré odborné skupiny chceli mať vo vízii.

Na základe posúdenia odborníkov sme sa podrobnejšie zamerali na potenciál navrhovaných experimentálnych politík, ktoré majú za cieľ podporiť kultúrny ekosystém:

(A) univerzálny kreatívny príjem, (B) dotované priestory na spoluprácu, (C) centrá kreativity zamerané na umelú inteligenciu, (D) medzisektorové rezidenčné programy a (E) experimentálne mikrogranty.

Je jasné, že každá z týchto politík sa zameriava na iný aspekt, aj keď sa niektoré ciele môžu prekrývať alebo sa navzájom posilňovať. My však presne vieme, ktoré a ako. Vypočítali sme vážené skóre pre každú politiku na základe priemernej váhy týchto pojmov v odborných skupinách a ich váh v analýze politík, pričom sme upravili výsledky tak, aby celkový súčet bol štandardizovaný na sto percent. Z obrázku 2 je jasné, ktoré dimenzie môžu byť danou politikou ovplyvnené viac, menej alebo vôbec.

Obrázok 2. Aspekty kultúrneho ekosystému a možnosti ich zmeny v dôsledku politík, založené na váženom skóre z hodnotení odborných skupín.

Výsledky analýzy odborných skupín

Analýza práce odborných skupín ukázala, že väčšina sa zhoduje na podpore umelcov a kreatívneho sektora, ako aj na potrebe spolupráce a partnerstiev, ktoré prispievajú k vytváraniu živého a otvoreného miestneho prostredia. Tieto dôležité oblasti sú v súlade s výsledkami analýzy navrhnutých experimentálnych politík. Univerzálny kreatívny príjem, dotované priestory na spoluprácu a experimentálne mikrogranty totiž úplne priamo reagujú na potrebu pomoci umelcom, zatiaľ čo medzisektorové rezidenčné programy a dotované priestory na spoluprácu zdôrazňujú význam spolupráce medzi rôznymi aktérmi v kultúrnom sektore a mimo neho, ale v zásade tiež podporujú ľudí v odvetví. Odborníci tiež zdôraznili dôležitosť inovácií a podnikania v kultúrnom sektore, čo súvisí s potenciálom centier kreativity zameraných na umelú inteligenciu a medzisektorových rezidenčných programov, pretože len tak do sektora pritečú iné ako verejné zdroje a tie poddimenzovaný ekosystém veľmi potrebuje.

Všetky spomenuté nové alebo inovatívne iniciatívy podporujú kreativitu, objavovanie nových spôsobov umeleckého vyjadrenia a rozvoj kreatívneho podnikania. Dôraz na vytváranie živého a otvoreného kultúrneho prostredia sa prejavuje aj v aktívnom zapojení komunity, pričom medzi politikami sa objavujú experimentálne mikrogranty a medzisektorové rezidenčné programy. Je jasné, že cieľom nových politík by malo byť zabezpečiť, aby prínosy kultúrneho rozvoja boli dostupné pre všetkých členov komunity bez výnimky. Umenie by malo prispievať k posilňovaniu sociálnej súdržnosti a občianskej angažovanosti aj mimo kultúrneho sektora.

Odporúčania na základe workshopu

Na základe workshopu a jeho analýzy môžeme teraz navrhnúť niekoľko politických odporúčaní v nasledovnom poradí.

• Investície do podpory jednotlivcov sú kľúčové. Môžu zahŕňať pilotný program pre univerzálny kreatívny príjem, priame finančné príspevky prostredníctvom experimentálnych mikrograntov alebo vytvorenie rezidenčných pobytov a dotovaných priestorov na spoluprácu.

• Je potrebné systematicky podporovať spoluprácu, nie súťaž medzi rôznymi sektormi, a to prostredníctvom medzisektorových rezidenčných programov a kreatívnych centier. Tieto iniciatívy umožnia umelcom nadviazať synergické kontakty s ľuďmi z iných, na prvý pohľad nesúvisiacich oblastí.

• Dôležité je vytvárať a rozvíjať prístupné a radikálne inkluzívne priestory, ktoré sú otvorené pre nové umelecké vyjadrenia. Aktívne treba podporovať zapojenie širšej komunity cez verejné umelecké programy, kultúrne akcie, workshopy a interaktívne inštalácie.

• Investície do kreatívnych centier zameraných na umelú inteligenciu môžu byť strategicky dôležité. Je potrebné intenzívnejšie otvárať možnosti využitia digitálnych technológií na obohatenie kultúrnych zážitkov a podporu inovatívnych foriem digitálneho umenia.

• Mesto potrebuje okrem investícií aj kvalitné priebežné monitorovanie a hodnotenie vplyvu skúšaných a overených politík. Systematické zhromažďovanie údajov o ich účinnosti a prispôsobenie stratégie na meniace sa potreby mesta a kreatívnej komunity je nevyhnutné, pretože súčasná doba rozhodne nie je stabilná.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.