Architektúra ako hybná sila udržateľnosti

Novinky

Na druhom podujatí iniciatívy Slovensko-nórske kultúrne spájanie sa budeme venovať tomu, ako môže architektúra a kreativita riešiť problém chudoby a byť hybnou silou udržateľnosti.

Naši partneri z Nórska predstavia umeleckú online iniciatívu Eco Moyo project, ktorá pomáha prerušiť cyklus chudoby v Keni a zlepšiť kvalitu života cez vzdelanie. Slovenskí hostia budú hovoriť o svojich skúsenostiach v boji proti chudobe v rómskych komunitách. V rámci súčasnej humanitárnej krízy na Ukrajine sa tiež dotkneme témy humanitárnej pomoci.

Podujatie bude streamované 28.3.2022 od 17:00-20:00 LIVE cez náš YouTube kanál v originál anglickom jazyku alebo  cez Facebook v preklade do slovenčiny.

Nezabudni sa zaregistrovať, ak sa podujatia plánuješ zúčastniť.

Tešiť sa môžeš na týchto hostí zo Slovenska a Nórska:

 

??  VERONIKA POKLEMBOVÁ
Riaditeľka ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj

Veronika je od roku 2020 riaditeľkou mimovládnej organizácie ETP Slovensko, ktorí viac ako 20 rokov pracujú so znevýhodnenými skupinami najmä na východnom Slovensku. Od roku 2017 pôsobia aj na košickom sídlisku Luník IX. Po doktorandúre na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave absolvovala ročnú dobrovoľnícku stáž v Británii, kde pracovala s v komunitnom centre s utečencami a na školách v chudobných oblastiach mesta Birmingham. Pracovala tiež v projektovom tíme hlavnej architektky v Bratislave a v rámci programu Teach for Slovakia učila 2 roky na škole v Bardejove.

 

??  MICHAL SLÁDEK
Architekt, Spolka

Michal vyštudoval katedru architektúry na VŠVU v Bratislave. Formujúci bol pre neho pobyt na CEPT University v indickom Ahmedabade v ateliéri bývania. Po návrate začal pracovať pre organizáciu Člověk v tísni v téme bývania v sociálne vylúčenom prostredí. V spojení s doktorandským štúdiom na fakulte architektúry STU inicioval projekt Architekti v osade. Dlhodobo pôsobil v produkcii festivalu Pohoda. Príležitostne hráva hudbu kontinentov ako DJ Džbán.

 

 

?? LINDSAY SANNER
Zakladateľka & CEO Eco Moyo project

Eco Moyo project je nórska nadácia so sídlom v Osle a Telemarku financovaná pomocou digitálnych platforiem. Nadácia vedie keňskú základnú školu s misiou zlepšiť kvalitu života znevýhodených detí v Keni. Projekt dlhodobo spolupracuje s neziskovými organizáciami Architekti a Inžinieri bez hraníc a strategicky pracuje na napĺňaní cieľov udržateľnosti OSN. Elektrina, voda a budovy v rámci školy boli dizajnované s dôrazom na udržateľnosť a naďalej sa snažia smerovať projekt tak, aby bol pripravený na klimatické zmeny, ktoré sú v regióne už teraz badateľné.

 

?? JAN KAZIMIERZ GODZIMIRSKI
Architekt, Architekti bez hraníc & Haptic Architects

Po vyštudovaní Školy architektúry a dizajnu v Osle pracoval Jan ako učiteľ v The Scarcity and Creativity Studio (SCS), kde sprevádzal študentov celým architektonickým procesom od nákresov až po postavenie budovy. Práve tu získal teoretické a praktické skúsenosti v krajinách ako Ekvádor, Čína, Keňa, a Nórsko. Po pridružení sa k AHO sa začal angažovať v organizácii Architekti bez hraníc, kde vymýšľa nový plán pre Mara Action Aid – novovzniknutý projekt v západnej Keni. Naďalej tiež pokračuje v blízkej spolupráci so vzdelávacím centrom Eco Moyo, kde pracoval posledných 5 rokov ako architekt a člen rady.


Podporené Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Grantov EHP a Nórska.

Spoločne za zelenú, konkurencieschopnú a inkluzívnu Európu
Spoločne za dobré nápady