Vďaka Art & Tech Conference prichádzajú do Košíc zahraničné aj domáce ikony viacerých expertíz. Sú to ľudia, ktorí dlhodobo posúvajú kreatívny priemysel vpred, ako aj odborníci z oblasti gamingu, mediálneho umenia, umelej inteligencie a technológií. Inšpiruj sa týmito spíkrami z roku 2017, ktorých poznatky sú viac než relevantné aj dnes.
Karl Stocker, profesor
Jedným z nich je aj rakúsky profesor Karl Stocker, ktorý v nadväznosti na členstvo v sieti UNESCO City of Media Arts porozprával o všadeprítomnom dizajne v rakúskom UNESCO Design City Graz.
„Študenti sú dôležití pre rozvoj a budúcnosť mesta.“
Joshua Newnham, vedúci technológ dizajnu
O cenné know-how z oblasti strojového učenia sa s nami podelil Joshua Newnham z Anglicka, vedúci technológ dizajnu v Method. V rámci svojej prednášky uviedol príklady dát, ako pohon umelej inteligencie a zdôraznil nevyhnutnosť interakcie ľudí s technológiami a ich vzájomnú symbiózu.
„Pred inováciou produktov je potrebné inovovať spôsob ich výroby.“
Zsuzsa Kovács, UX výskumníčka
Zaujímavou prednáškou prispela aj Zsuzsa Kovács z Maďarska, ktorá na príkladoch známych detektívov vysvetlila správne postupy pri UX výskume.
„Prejavujte empatiu a zároveň zatajujte svoj zámer. Buďte tým človekom, s ktorým vediete interview.“
Claudia Schnugg, výskumníčka
Claudia Schnugg, facilitátorka kreatívneho procesu v rezidenčnom programe Ars Electronica. Svojich 30 minút na konferencii venovala príkladom z praxe a tomu, ako veda a umenie vedú k inovatívnym projektom. Napríklad „prehltnuteľný parfém“, ktorý geneticky modifikuje molekuly v ľudskom tele, je alternatívou ku bežným parfémom.
„Otázka znie, ako veľmi budeme riadiť tvorivý proces.“
Stephan Assadourian, herný vývojár
Prečo je dôležité sedieť na lavičke? To bolo úvodným zamyslením od Stephana Assadouriana z Kanady, ktorý chce zmeniť svet k lepšiemu prostredníctvom videohier. Jeho prednáška, viac filozofická ako faktická, ukázala rozpory a absurdity v základných zaužívaných pojmoch a zastávala sa obyčajnej jednoduchosti. Po mnohých rokoch v Ubisofte založil vlastnú konzultantskú spoločnosť pre herných vývojárov a spolupracoval na celosvetovo úspešnej hre Assassin’s Creed.
„V tomto komplexnom svete musí človek vyskúšať rôzne spôsoby vnímania a následne prísť s jednoduchými riešeniami.“
Luis Fernandes, producent
Oslavy mediálneho umenia prebehli vo veľkom štýle aj s Portugalčanom Luisom Fernandesom, výkonným producentom Canal180, čo je prvý open-source televízny kanál na svete a prvé celoštátne médium venované kultúre a kreativite. Luis ako kurátor jeho obsahu rozprával o inovatívnych príspevkoch v médiách.
„Obsah je o príbehoch a partnerstvách.“
Zuzana Pacáková, riaditeľka festivalu Biela noc
Zo slovenských rečníkov prezentovala súčasne mediálne umenie Zuzana Pacáková. Priblížila zákulisie festivalu Biela Noc a príklady výziev a improvizácií v kontexte krajiny, kde technické vymoženosti nie sú samozrejmosťou. Príkladom sa stala skutočnosť, že digitálne umenie dnes už nie je iba projekcia, ale aj monumentálne sochy, ktoré sa ťažko premiestňujú.
„Ako docieliť to, aby technológie nezlyhávali, keď existuje miliarda potenciálnych failpointov?“
Andrej Kolenčík, filmový režisér
Andrej Kolenčík nezaprel svoju chuť experimentovať ani počas svojej prezentácie. Jeho kniha Ilustrovaná ústava Slovenskej republiky zanechala výraz obdivu aj na tvárach zahraničných spíkrov.
„Experimenty vedú k inováciám. Experimenty zlyhávajú.“
Jaro Slávik, producent
Producent Jaro Slávik vo svojom príspevku rozvinul na konkrétnych príkladoch z hudobného priemyslu, myšlienku, že história sa v oblasti technológií vlastne opakuje.
„Skôr než spolupráci s Red Hot Chili Peppers, Madonnou a Philom Collinsom, sa v súčasnosti venujem marketingu a mojím poslaním je priviesť deti a mládež k športu.“
Sebastien Laroude, dizajnér
Napokon, Sebastien Laroude z Kanady, konceptuálny dizajnér filmov a hier ako X-Men, Godzilla, Assassin’s Creed, Thief alebo Tron Legacy predstavil svoj osobný pohľad na prepojenie disciplín.
„Vyjadrenie technických procesov sa rovná jazykom. Všimnite si, ako je všetko prepojené.“
Určite nezabudni sledovať sociálne siete Art & Tech Days and Conference. Viac info sa dozvieš na oficiálnej stránke Art & Tech Days.