V Bratislave sa 30. septembra 2024 konal druhý Policy Assessment workshop organizovaný Creative Industry Košice v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislava. Zameral sa na projekt New European Bauhaus (NEB) a jeho vplyv na podporu inovácií v meste. Workshop patrí medzi aktivity projektu Ekip.
Projekt EKIP sa zameriava na vytváranie nástrojov na generovanie odporúčaní pre tvorbu politík v európskom kultúrnom a kreatívnom priemysle (KKP) určených pre Európsku komisiu, ale aj lokálne a národné inštitúcie.
Moderátorom workshopu bol Michal Hladký, riaditeľ CIKE a medzi účastníkmi sa zišla rôznorodá skupina zainteresovaných strán vrátane zástupcov verejného sektora, developerov, mimovládnych organizácií, aktérov z podnikového sektora a miestnych podnikov.
Hlavným cieľom podujatia bolo posúdiť využitie rámca NEB na vytváranie politík na posilnenie mestského rozvoja Bratislavy, podporu udržateľnosti a zlepšenie kvality života jej obyvateľov. Workshop zdôraznil význam kontextualizácie iniciatív NEB na úrovni štvrtí, čím sa zabezpečí, že intervencie budú prispôsobené jedinečným charakteristikám a potrebám každej komunity.
Účastníci sa zasadzovali za paradigmu inteligentného mesta (smart city), v ktorom obyvatelia nájdu všetky potrebné zariadenia v rámci svojej štvrti. Tým sa zníži potreba dlhého dochádzania a zvýši sa kvalita života v mestách.
Workshop sa sústredil na politiky, ktoré prispievajú rozvoju „živých štvrtí“, a ktoré znamenajú vzájomne prepojené štvrte prinášajúce koncept udržateľnosti, zapojenia lokálnej komunity a ekonomickej vitality. Zúčastnení skúmali vplyv navrhovanej politickej inovácie na: zlepšenie životných podmienok, zvýšenie prístupu k vybavenosti a silnejších väzieb v komunite, zníženie záťaže súvisiacej s údržbou prostredníctvom iniciatív riadených komunitou, vznik atraktívnych zón pre nových obyvateľov vrátane mladých ľudí a cudzincov, a na podporu rozmanitosti.
Medzi odporúčania účastníkov v rámci oblasti politiky NEB aplikované v miestnom kontexte Bratislavy patrí:
- vytvoriť strategické akčné tímy (vytvoriť interdisciplinárne skupiny na dohľad nad iniciatívami NEB, zabezpečiť komplexné plánovanie a realizáciu),
- posilniť spoluprácu zainteresovaných strán (podporiť partnerstvá medzi verejnými subjektmi, subjektmi súkromného sektora, mimovládnymi organizáciami a komunitou s cieľom využiť rôzne odborné znalosti a zdroje),
- uprednostniť udržateľné postupy (integrovať energeticky účinné riešenia, zelenú infraštruktúru, a udržateľnú mobilitu do všetkých projektov rozvoja miest),
- podporovať kultúrnu a sociálnu angažovanosť (podporovať kultúrne iniciatívy a komunitné aktivity na posilnenie sociálnej súdržnosti a obohatenie mestských skúseností),
- realizovať pilotné projekty (spustiť pilotné iniciatívy vo vybraných okresoch na testovanie stratégií NEB, zhromažďovanie spätnej väzby a zdokonaľovanie prístupov pred rozšírením)
- monitorovať a hodnotiť pokrok (využívať definované ukazovatele zmien na hodnotenie vplyvu iniciatív, zabezpečiť zodpovednosť a uľahčiť neustále zlepšovanie.
Projekt EKIP zorganizuje semináre na hodnotenie politík v Rotterdame, Sent-Étienne a Tampere, na ktorých sa bude skúmať umelá inteligencia a NEB ako oblasti politiky pre inovácie v kontexte mesta. V budúcom roku experti EKIP navrhnú nové oblasti politiky za účasti aktérov odvetvia CCIS, ktoré preskúmajú a overia miestne zainteresované strany.