Projekt Escalator sa neorientuje výsostne na kultúrnych a kreatívnych aktérov. V roku 2015 sa do neho zapojila aj organizácia, ktorá pôsobí na druhej strane. Podporuje lokálne projekty a zlepšuje život na východe Slovenska už viac ako 20 rokov. Okrem finančnej pomoci navyše poskytuje poradenstvo, vzdelávanie a venuje sa komunitnej práci. Karpatská nadácia je výborným príkladom, ako sa dá zlepšiť život vo vlastnom susedstve.
Sú súčasťou komunitných projektov a zameriavajú sa na pomoc ľuďom a organizáciám, ktoré rozmýšľajú v menších rozmeroch a vo vlastnom regióne. Financie, ktoré formou grantových výziev prerozdeľujú ďalej, si musia zháňať sami. Úzko spolupracujú s veľkými firmami na východe Slovenska (U. S. Steel Košice, Getrag Ford Transmissions Slovakia, T-Systems Slovakia) a využívajú ich programy spoločenskej zodpovednosti. Každoročne organizujú darcovský turistický 50 kilometrový pochod Karpatská vandrovka.
„Do projektu Escalator sme sa zapojili hlavne preto, lebo napriek tomu, že máme veľa skúseností, stále máme potrebu sa niekam posúvať, lebo svet sa veľmi rýchlo mení, asi rýchlejšie ako pred dvadsiatimi rokmi a cieľové skupiny, s ktorými pracujeme sú dnes úplne iné.“
Aj Karpatská nadácia pracuje s heslom kreativita. Vystupujú ako partner pre darcov a transparentný podporovateľ zmysluplných nápadov. Mnohokrát sa k nim dostanú v zárodkoch a úlohou nadácie je poskytnúť im správne informácie a nástroje na ich realizáciu. Počas svojej existencie Karpatská nadácia podporila stovky projektov sumou viac ako €1,8 milióna.
Vzhľadom na to, že takisto vzdelávajú neziskové organizácie, na Escalatore nezačínali úplne od začiatku. V rámci vlastného rozvojového plánu sa zameriavali na rozvoj organizačnej štruktúry, nastavenie manažérskych procesov a zatraktívnenie svojich aktivít pre cieľové skupiny.