Matúš Draganovský bol prvým účastníkom programu Erasmus pre mladých podnikateľov v roku 2018, ktorého CIKE vyslalo do rodinnej firmy vo Švédsku, kde pracoval na rozvoji vlastnej vzdelávacej spoločnosti SUVko Coaching. V rámci tejto mesačnej cesty na pár dní navštívil i Nórsko, stretol sa so spoločensky významnými predstaviteľmi a zúčastnil sa konferencie v rámci konurbácie.
Matúš je typickým „yesman-om“ a vždy zvedavo čaká na to, ako sa vyvinie situácia. „Neznamená to však, že sa bezhlavo vrhám, len sa nechcem zakukliť. Skôr ako motiváciu, hľadám inšpirácie, a to najmä vo firmách, kde pracujeme.“ Chcel zistiť viac o nastavení ľudí vo Švédsku a ako sa vyvíja tamojší trh. Predovšetkým chcel však zažiť niečo nové a vidieť, ako to funguje za našimi hranicami.
Napriek tomu, že jeho firma sa venuje vzdelávaniu a práci s mäkkými zručnosťami, svoj dokonalý match našiel v malom rodinnom podniku špecializovanom na otváracie systémy. „Môhol som si overiť či veci, ktoré bežne používame na Slovensku, fungujú aj vo Švédsku a naopak. Mal som možnosť spoznať prototypy, ktoré tu zatiaľ nemáme. Vyskúšal som isté metódy a bolo pre mňa výzvou vymyslieť niečo nové.“ Firma, v ktorej Matúš pracoval, si prešla vývojom od malého startupu až po klientskú biznisovú firmu, ktorá neustále expanduje. Skúsenosti, ktoré Matúšovi odovzdali, im oplatil novými podnetmi pre ich ďalší rozvoj.
Mesačná cesta bola precízne naplánovaná. Pondelky ako „inspiration days“ pozostávali zo stretnutí s predstaviteľmi, neziskovými organizáciami, raditeľmi i politickými predstaviteľmi. Vďaka štvordňovému pobytu v Osle mal možnosť spoznať nielen nórsku firemnú kultúru, ale vyskúšal si aj turistiku a spoznal lokálnu prírodu. Piatky patrili networkingovým stretnutiam s klientmi a zamestnancami.
Matúš Švédsko vníma nielen ako ekonomického, ale hlavne ako know-how lídra. „O švédskej kultúre svedčí aj transformácia z 8-hodinového na 6-hodinový pracovný čas. Kvôli tejto zmene ich vnímam ako veľmi inovatívnych. My by sme takú zmenu znášali oveľa ťažšie. Aj preto sú v mojich očiach flexibilní.“ Vraví, že všetko, na čom sa so švédskym hosťujúcim podnikateľom dohodli bolo aj splnené, niekedy až nad rámec.
Pred cestou si Matúš urobil prehľad aj o pragmatických veciach. „Detailne som si pozrel firmu, do ktorej idem a samozrejme, aj mesto a okolie. Snažil som sa nemať žiadne očakávania a len sa tešiť. Vedel som, čo sa chcem spýtať, vidieť, ochutnať, zažiť a spoznať.“ Erasmus pre mladých podnikateľov a skúsenosti, ktoré Matúš získal, poslúžili ako inšpirácia do jeho ďalších firemných procesov v Košiciach. „Švédsko je krajina, do ktorej som sa tak či tak chcel niekedy pozrieť a táto príležitosť bola pre mňa win-win situáciou. Ku Škandinávii mám blízko aj zovňajškom, tak som konečne zapadol medzi svojich.“
Na vysokej škole Erasmus+ sa nezúčastnil, pretože pracoval, profesionálne športoval a popri tom cestoval. „Myslím si, že Erasmus si na mňa počkal a prišiel vo forme Erasmu pre mladých podnikateľov ako jeho vylepšená verzia, pretože v zahraničí som mohol pracovať na svojich vlastných veciach. Vážim si dôveru CIKE aj to, že ma vyslali a pomohli mi pri hľadaní matchu pre moje zameranie. Som rád, že sa niekto taký našiel.“