Začiatkom októbra sme sa zúčastnili pracovného stretnutia klastra mediálneho umenia Kreatívnych miest UNESCO v anglickom Yorku. Mali sme príležitosť networkovať s partnermi z miest Braga (Portugalsko), Enghein-les-Bains (Francúzsko), Gwangju (Severná Kórea), Sapporo (Japonsko), Tel Aviv (Izrael), Guadalajara (Mexiko), York (UK) a tiež s lokálnymi umelcami a producentmi.
Aktivity CIKE, festival Art & Tech Days a naše skúsenosti z prepájania umenia a technológií sme prezentovali v rámci panelu na tému “The Role of Media Arts in Developing the Creative Ecology,” na ktorom sa zúčastnili približne štyri desiatky odborníkov predovšetkým z Veľkej Británie. Po prezentáciách nasledoval diskusný panel, v ktorom bol priestor aj na otázky z publika a širšiu diskusiu v medzinárodnom kontexte.
V rovnakom čase prebiehal aj prvý ročník festivalu York Mediale 2018, ktorý pozostával z viac než tridsiatich umeleckých podujatí, výstav a inštalácií po celom meste. Inšpiratívnym nebolo len stretnutie s Dianne Willcocks, predsedníčkou rady pre York Mediale, ale aj stretnutie s kreatívnym riaditeľom festivalu Tomom Highamom, ktorý nám priblížil prepojenie York Art Gallery s festivalom, ako aj spoluprácu s medzi mestom a jednotlivými kultúrnymi a kreatívnymi subjektmi v ňom.
York je turisticky vyhľadávaným mestom, ktoré ročne navštívi viac než 7 miliónov turistov. Titul UNESCO Creative City of Media Arts získal York v roku 2014 a rovnako ako Košice, je prvým mestom s týmto titulom vo svojej krajine. York Mediale má ambíciu stať sa popredným festivalom digitálneho umenia vo Veľkej Británii, ktorý sa bude konať ako bienále. Organizátori už pre jeho prvý ročník očakávali 80.000-100.000 návštevníkov.
S mestom York sme našli mnoho styčných bodov a spoločných záujmov a po návrate do Košíc sme začali spoločne pracovať na nových projektoch – nielen s York Mediale, ale aj v spolupráci s festivalom Ars Electronica a s partnerským mestom Braga.
Túto cestu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
#fpu#cike#yorkmediale#uccn