Európska platforma pre politiku v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu
HORIZON-CL2-2022-HERITAGE-02
HORIZON-CSA
Fungovanie projektu Ekip (Európska platforma pre politiku v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu) bude založené na princípoch otvorených inovácií. V rámci projektu sa vytvorí nástroj na tvorbu politických odporúčaní, ktorý bude neustále podporovať formulovanie a prijímanie odporúčaní pre rozvoj politiky v oblasti európskeho kultúrneho a kreatívneho priemyslu (KKP).
Výsledkom bude podpora a poradenstvo, ktoré posilní schopnosť aktérov KKP zapájať sa a prispievať ku komplexným inovačným procesom. Vzájomné pôsobenie medzi aktivitami projektov nám umožní dosiahnuť dva ciele – budovanie meta-siete medzi ekosystémami a rozvoj znalostného a participatívneho politického nastroja. Spojením týchto cieľov dosiahneme tretí cieľ, ktorým je podpora rozvoja ekosystémov v KKP.
Už dve desaťročia sa zásady organizácie a riadenia komplexných inovačných procesov sústreďujú na otvorenosť, spoluprácu a interakciu viacerých zainteresovaných strán. Takýto otvorený prístup k inováciám umožňuje spracovávať vstupy od viacerých aktérov a smerovať ich k inováciám vytvárajúcim hodnoty. Otvorené inovácie a ekosystémové myslenie sú ešte aktuálnejšie v ére ekologických a digitálnych transformácií a ďalších globálnych výziev, ako je napríklad energetická kríza, ktoré majú veľký vplyv na KKP a vyžadujú si rýchle prispôsobenie politík.
Zásady otvorenej inovácie sa však v bežnej praxi uplatujú len zriedka. Existujúce podporné štruktúry a inovačné ekosystémy na to nie sú navrhnuté a existuje len málo usmerňujúcich politík na podporu kreatívnych a na spoločnosť zameraných inovácií a inovačných postupov s účasťou viacerých zainteresovaných strán. Aby podporné ekosystémy pre komplexné inovácie fungovali podľa zásad otvorených inovácií, sú potrebné účinnejšie politiky.
Vzhľadom na tieto výzvy bude projekt Ekip podporovať rozvoj politík, vďaka ktorým sa využívanie otvorených inovačných procesov stane novým štandardom. Tým sa zabezpečí, že podporné ekosystémy vyvinú schopnosť zvládnuť komplexné inovačné procesy s viacerými zainteresovanými stranami. Tie sú potrebné na realizáciu inovatívnejších kultúrnych a kreatívnych odvetví v Európe a na zmeny správania, ktoré sú ich hnacím motorom smerom k ekologickejšej, inkluzívnejšej (napĺňanie 17 cieľov trvalo udržateľného rozvoja) a digitálnejšej Európe.