Prvý ročník festivalu Art & Tech Days je úspešne za nami

Art & Tech Days

Aj v roku 2017 zavítali do Košíc svetové mená z oblasti mediálneho umenia, technológií a herného vývojárstva. Prvý ročník festivalu Art & Tech Days od svojho nultého ročníka expandoval do siedmich rôznych priestorov v Košiciach a rozšíril sa do piatich dní. Okrem nás je hlavným organizátorom Košice IT Valley. Program festivalu sa rozšírili aj o DAAVS – Dni aktuálnych audiovizuálnych sretnutí, ktoré zastrešuje VUNU Gallery.


Festivalový line-up bol zložený z viacerých žánrov – cieľom bolo odprezentovať medzinárodnému publiku súčasné dianie v umení, uviesť príklady inovatívnych riešení a zdôrazniť dôležitosť tvorby na rozhraní disciplín. Jednotlivé časti festivalu pracovali so skúseným divákom rovnako ako aj so vzdelávaním širšej verejnosti. Súčasťou multižánrového festivalu bol umelecký program, workshopy pre dospelých i deti, hackathon a networkingové aktivity a stretnutia.

Festival sa neoficiálne otvoril vernisážou výstavy Umenie audiovízie v DIG Gallery, doplnenou o hudobný improvizovaný performance Nenada Brankovića a Borisa Sirku (BRADA). Vystavujúci autori Gábor Kristóf, Boris Vitázek, Michal Mitro a Ľuboš Zbranek (The Manifesto), predstavujúci progresívnu generáciu multimediálnych umelcov, stvárnili súčasné mediálne umenie v kontexte Vyšehradskej štvorky.

Okrem toho patril prvý deň festivalu aj technickej konferencii zameranej na cloudové riešenia s názvom Cloud Orchestra od spoločností T-Systems a Cisco, ako aj konferencii Dáta v destinačnom manažmente, na ktorej sa odprezentovali inovácie v cestovnom ruchu a turizme.  

Nasledujúci deň sa niesol v duchu vzdelávania. Zahraniční spíkri, ktorí prišli do Košíc primárne kvôli Art & Tech Conference, viedli počas festivalu rôzne workshopy zamerané na tvorbu efektných vizualizácií, strategické myslenie pri vývoji hier a správne vedenie UX prieskumov. Pre deti si Andrej Kolenčík z Admirálu pripravil workshop základnej animácie, kde si talentované deti svoje nakreslené obrázky zanimovali a následne vytvorili krátky film. V Tabačke Kulturfabrik sa predstavili dva hudobné projekty – multimediálny Panáčik, ktorý okrem hudby experimentuje aj so súčasným tancom a audiovizuálnym umením a objav roka Fjordmos, ktorý čerpá zo žánrov ako techno či grime.

Veľkej účasti sme sa tešili aj na Art & Tech Conference – profilovej udalosti festivalu, kde vystúpili zahraniční aj domáci experti v rôznych oblastiach. Cieľom konferenice bolo predstaviť ľudí, ktorí dlhodobo posúvajú kreatívny priemysel vpred, ako aj odborníkov v oblasti gamingu, mediálneho umenia, umelej inteligencie a technológií.

Po konferencii nasledovala výstava založená na interakcii pohyblivých digitálnych obrazov a živej elektronickej hudby od VJ Sympózium s line-upom VJ London (UK) a HRTL (CZ) v Kotolni. V susednej DIG Gallery od piatku do nedele prebiehalo sedem živých choreografických inštalácií od Ziggurat Project spolu s vizualizáciami z dielne Nano VJs.

Víkendový 24-hodinový hackathon spojil viac než 250 nadšencov a programátorov s cieľom okamžite inovovať a vymyslieť projekty, ktoré majú potenciál spraviť svet okolo nás lepším a jednoduchším miestom pre život.

Ako okomentovali tento ročník samotní spíkri? “Je ľahké si Košice zamilovať,” vyjadril sa Sébastienne Larroude. “V Košiciach je veľa talentu a skvelých nápadov. Máte obrovský potenciál, no ešte vám chýba trochu expertízy,” dodal Stephan Assadourian.

Nezabudni sledovať náš festivalový Facebook a získaš prístup k najčerstvejším novinkám. Viac info nájdeš na oficiálnej stránke festivalu.