Fakt, že prepojenie medzi kreatívnym a kultúrnym priemyslom a inými sektormi vedie k mnohým prínosným inováciam je motiváciou, pre ktorú sa CIKE zapája do mnohých projektov – patrí sem aj CoCo4CCI. Inšpiruj sa aj ty nasledujúcimi príkladmi dobrej praxe.
SHARVAN BIKE je bicykel, ktorý sa prispôsobí hocikomu // Prešov, Slovensko
Prešovská nástrojáreň s.r.o., ktorá je súčasťou LPH Group, sa už 30 rokov venuje výrobe komponentov pre technologický a automobilový priemysel. Práve to ich motivovalo k výrobe vlastného konečného produktu. Vyvinuli unikátny bicykel, ktorý kombinuje 3 inovatívne funkcie – dá sa veľkosťou prispôsobiť užívateľovi, je skladací a jeho farba sa dá meniť.
Hlavné komponenty navrhli ich vlastní dizajnéri, ktorí najlepšie poznali technológie, ktoré LPH využíva. Výsledkom je zapracovanie kompozitného materiálu s uhlíkovým vláknom, ktorý sa vyrába lisovaním do formy, čo je omnoho rýchlejší spôsob výroby. Tento projekt tak prepojil kreatívny dizajn s využitím technológií na vstrekovanie plastov a odlievanie hliníka.
MyEquilibria: dizajn inšpirovaný prírodou alebo funkčná umelecká socha pre high-tech outdoorový tréning // Resana, Taliansko
Nasledujúci projekt prepája architektúru, dizajn a umenie s fyzickým tréningom a wellnessom.
Značka MyEquilibria je súčasťou The Placemakers Group, najväčšieho výrobcu luxusného outdoorového nábytku na svete. Dali si za cieľ vytvoriť inovatívne parky, skrášliť tak verejné priestory a inšpirovať ľudí k zdravému životnému štýlu. Oslovili dizajnérov, profesionálnych trénerov a priemyselných inžinierov aby spoločne vytvorili inštalácie, ktoré sú bezpečné a technicky prístupné pre všetky úrovne športovej pripravenosti.
Výsledkom sú jedinečné umelecké inštalácie, ktoré slúžia aj ako športové náradie. Ich dizajn je inšpirovaný prírodou, napríklad štruktúrou stromov. Všetky tieto aspekty zlepšujú zážitok z cvičenia vo verejnom priestranstve a prepájajú nás s naším okolím o čosi viac.
Inovatívna výroba porcelánu NEU/ZEUG // Rakúsko
Môže kombinácia kvalitného dizajnu a miestnej výroby viesť k novej dizajnovej značke? Dá sa pásová výroba prispôsobiť individuálnym požiadavkám klientov? Zdá sa, že NEU/ZEUG našiel nielen odpovede na tieto otázky, ale aj spôsob ako udržateľne prepojiť dve rozličné odvetvia.
NEU/ZEUG je firma, ktorá lokálne vyrába vysoko kvalitné porcelánové lampy. Spája dva sektory – kreatívne dizajnérske štúdio Designstudio Lucy.D a firmu na výrobu porcelánu Neuzeughammer. Po úspešnej crowdfundingovej kampani v roku 2017 uviedli na trh svoju prvú kolekciu – Pearls. Odvtedy uviedli už niekoľko ďalších kolekcií, ktoré sa vyznačujú pestrými pastelovými farbami a porcelánom ako udržateľnou surovinou. Svojím inovatívnym prístupom prispeli k využitiu 3D tlače v porcelánovom priemysle a k výskumu nových technológií osvetlenia LED.
Nadácia Tipoteca stráži tradičnú taliansku tlač // Crocetta del Montello, Taliansko
Cieľom tohto projektu bolo zachovať talianske tlačiarenské dedičstvo. Za týmto účelom Silvio Antiga, spoluzakladateľ tlačiarenskej spoločnosti AVM Grafiche Antiga, požiadal takmer všetky talianske tlačiarne o ručné tlačiarenské lisy, kovové písmená a ich púzdra. Hlavným cieľom bolo chrániť vzácnu historickú a kultúrnu tradíciu súvisiacu s umením tlače.
Výsledkom je Tipoteca – múzeum, nadácia, archív, knižnica, tlačiareň i galéria, ktoré zvyšujú povedomie o tlači prostredníctvom spolupráce medzi umením, kultúrou a technologickými inováciami. Je skvelým prepojením tlačiarenského priemyslu, histórie a kreatívnej tlače.
Aplikácia, ktorá prináša hravosť do manažmentu od Luducrafts // Slovensko
Innogy, najväčší dodávateľ plynu a elektriny v Českej republike, prešiel transformáciou a predstavil nové prehľadnejšie riadenie v rámci Slovenska. Tieto rozsiahle zmeny vo fungovaní vyžadovali, aby manažéri zmenili svoj prístup k podriadeným. Výzvou bolo efektívne im pomôcť uplatňovať ich novonadobudnuté kompetencie.
Luducrafts, firma so zameraním na gamifikáciu, prišla s úspešným riešením. Vytvorili mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej zamestanci dostanú každý deň notifikáciu s jasnou úlohou na daný deň. Komunikácia v rámci firmy je tak pravidelnejšia a menej časovo náročná.
Funkčná kolekcia drevených okien od rodinnej firmy Agat + // Štetín, Poľsko
V škandinávskych krajinách sa na budovy môžu osadiť len okná, ktoré spĺňajú prísne kritéria – okná musia ladiť s vonkajším vzhľadom budovy. Spolupráca medzi továrňou na výrobu okien Agat + a tímom dizajnérov a vedcov z Akadémie umenia v Štetíne mala za cieľ vyvinúť novú kolekciu drevených okien s plastovým odkvapom, ktoré by tieto požiadavky spĺňali.
Chceli predĺžiť životaschopnosť drevených okien zlepšením ich odolnosti voči zlým poveternostným podmienkam. Dosiahli to pridaním odkvapu a nového dizajnu okna využitím inovatívnych materiálov. Nový model okna je vyrobený z dreva a hliníka.
Spoločenská hra Hutník Fero ilustruje výrobné procesy v U. S. Steel // Košice, Slovensko
Architektka Danka Bodnárová vytvorila počas svojej umeleckej rezidencie v U. S. Steel Košice spoločenskú hru s názvom Hutník Fero. Rovnomenný hrdina v nej približuje hráčom hutnícky výrobný tok. Hra pripomína populárne Monopoly s tým rozdielom, že sú na nej políčka ako železorudná baňa, vysoká pec, oceliareň či valcovňa. Celá herná doska je z pozinkovaného plechu vyrobeného vo fabrike.
Cieľom rezidencie bolo vytvoriť umelecký projekt, ktorý čerpá z bohatej košickej oceliarskej tradície a prepája ju s umením. Výsledkom je hra, ktorá zábavným štýlom vzdeláva hráčov a jednoduchým spôsobom vysvetľuje komplexné výrobné procesy.
Experiment s novými materiálmi pre dlhšiu životnosť produktu v Eggos // Celje, Slovinsko
V tomto projekte kolaboroval IT sektor a dizajnéri na výrobe inovatívneho platobného terminálu. Výsledkom je produkt, ktorý robí prechod od klasického účtovníctva k digitálnemu rýchlym a jednoduchým.
Softvérová a hardvérová firma Eggos identifikovala potrebu jednoduchej pokladnice pre malých podnikateľov pohybujúcich sa v hektickom prostredí akými sú trhy, dielne, bary či stánky. Vzhľadom na to bolo prioritou vytvoriť kvalitný produkt s dlhou životnosťou. Dizajnérske štúdio Miklavc pre to vybralo inovatívny udržateľný materiál – vstrekované drevo, ktoré nevyžaduje žiadnu starostlivosť a je recyklovateľné. Navrhli aj špeciálnu otočnú rukoväť, ktorá umožňuje užívateľovi držať register v jednej ruke alebo pripevniť na opasok i stenu.
Cesta ku kreativite s Maker Art // Rím, Taliansko
Nová umelecká sekcia MakerArt v rámci veľtrhu inovácií Maker Faire ponúka priestor interaktívnym inštaláciam, ktoré vzniknú počas rezidencie umelcov v technicky vyspelých firmách. Tieto projekty skúmajú vzťah medzi kreativitou a novými technológiami prepojením umeleckého sveta s vynálezcami, inovátormi, remeselníkmi, poľnohospodárstvom, robotikou, zdravotníckym sektorom či vednými odbormi.
Projekt vytvára bližší vzťah medzi človekom a strojom, prináša etickú perspektívu do tvorby technologických inovácií a sprístupňuje súčasné umenie širokej verejnosti. Návštevníci môžu na chvíľu spomaliť a uvažovať nad pálčivými témami ako environmentálna udržateľnosť, globálne otepľovanie a smer, ktorým sa uberá spoločnosť.
Remeselníci budúcnosti alebo Robotic Woodcraft // Rakúsko
Priemyselné roboty sú fascinujúce vďaka svojim komplexným, mechanickým, častokrát až ľudským pohybom. Stále sú však vnímané ako výrobné stroje a nevyužívajú sa pri navrhovaní výrobných procesov. Robotic Woodcraft je interdisciplinárny výskumný projekt, ktorý chce z robotov spraviť dôležité dizajnové nástroje, ktorým sa prispôsobí výroba.
Projekt si vyžadoval spoločné úsilie remeselníkov, matematikov, architektov, dizajnérov, ako aj expertov na robotiku. Podobne ako roboty, drevo je materiál, ktorý má širokú škálu využitia a je k dispozícii v rôznych formách a veľkostiach. Sú ideálne na interakciu so strojmi, keďže sa môžu ohýbať, lepiť, sprejovať. Cieľom je teda posunúť kreativitu za hranice geometrie a remeselníckej práce s drevom.
Ak máš záujem zapojiť sa do projektu CoCo4CCI, či už ako kreatívec alebo firma s modernou výrobou, sleduj náš Facebook pre otvorené výzvy. Pre viac info môžeš kontaktovať Žofiu, manažérku projektu, na zofia.teplicka@cike.sk.
Projekt je financovaný z grantovej schémy Interreg CENTRAL EUROPE.